Jak napisać apelację?
Pytanie:
"Pożyczyłem 10 lat temu pieniądze pewnej osobie. Osoba ta oddała mi tylko połowę. Niestety nie zostało to nigdzie zapisane, a dłużnik nie ma również żadnego potwierdzenia wpłaty nawet połowy tych pieniędzy. W sądzie dochodzę tylko połowy, jednak sąd nie dał mi wiary tylko mojemu dłużnikowi. Teraz chciałbym zaskarżyć wyrok sądu. W jaki sposób to zrobić (zaskarżyć wyrok w całości, podać wartość przedmioty sporu)? Kto musi udowodnić, że dłużnik nie oddał wszystkiego?"
Odpowiedź prawnika: Jak napisać apelację?
Apelacja od wyroku sądu I instancji musi spełniać warunki przewidziane dla pozwu oraz pewne warunki dodatkowe. Przede wszystkim, musi zawierać oznaczenie sądu, którego wyrok jest zaskarżany oraz oznaczenie stron (ze wskazaniem, która z nich jest stroną apelującą). Należy również podać sygnaturę akt oraz wartość przedmiotu zaskarżenia (czyli kwotę pieniężną, będącą przedmiotem apelacji). Następnie należy zaznaczyć, czy orzeczenie jest zaskarżone w całości czy w części (jeśli powództwo zostało oddalone, apelujący zapewne zaskarży orzeczenie w całości). Jest to bardzo ważne, gdyż zaskarżenie orzeczenia w części oznacza, że staje się ono prawomocne w pozostałej części (chyba, że strona przeciwna również wniosła apelację). W dalszej kolejności należy wskazać, jakie przepisy zostały naruszone, a także wnieść o zmianę lub uchylenie zaskarżonego orzeczenia.
Apelację wnosi się do sądu II instancji, lecz za pośrednictwem sądu I instancji (czyli np. apelację od wyroku sądu rejonowego wnosi się do sądu okręgowego, ale należy ją złożyć na biurze podawczym w sądzie rejonowym albo wysłać do tego właśnie sądu pocztą).
Odnośnie zaś udowodnienia tego, czy i kto pożyczał pieniądze: tę kwestię reguluje tzw. ciężar dowodu, określony w art. 6 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, ciężar udowodnienia faktu spoczywa na tej osobie, która z faktu tego wywodzi określone skutki prawne (czyli w zasadzie na powodzie). W postępowaniu apelacyjnym trzeba mieć jednak na uwadze, iż powoływanie nowych faktów i dowodów w apelacji jest bardzo ograniczone. Sąd drugiej instancji może bowiem pominąć nowe fakty i dowody, jeżeli strona mogła je powołać w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, chyba że potrzeba powołania się na nie wynikła później (art. 381 Kodeksu postępowania cywilnego).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?