Jak napisać apelację?

Pytanie:

"Pożyczyłem 10 lat temu pieniądze pewnej osobie. Osoba ta oddała mi tylko połowę. Niestety nie zostało to nigdzie zapisane, a dłużnik nie ma również żadnego potwierdzenia wpłaty nawet połowy tych pieniędzy. W sądzie dochodzę tylko połowy, jednak sąd nie dał mi wiary tylko mojemu dłużnikowi. Teraz chciałbym zaskarżyć wyrok sądu. W jaki sposób to zrobić (zaskarżyć wyrok w całości, podać wartość przedmioty sporu)? Kto musi udowodnić, że dłużnik nie oddał wszystkiego?"

Odpowiedź prawnika: Jak napisać apelację?

Apelacja od wyroku sądu I instancji musi spełniać warunki przewidziane dla pozwu oraz pewne warunki dodatkowe. Przede wszystkim, musi zawierać oznaczenie sądu, którego wyrok jest zaskarżany oraz oznaczenie stron (ze wskazaniem, która z nich jest stroną apelującą). Należy również podać sygnaturę akt oraz wartość przedmiotu zaskarżenia (czyli kwotę pieniężną, będącą przedmiotem apelacji). Następnie należy zaznaczyć, czy orzeczenie jest zaskarżone w całości czy w części (jeśli powództwo zostało oddalone, apelujący zapewne zaskarży orzeczenie w całości). Jest to bardzo ważne, gdyż zaskarżenie orzeczenia w części oznacza, że staje się ono prawomocne w pozostałej części (chyba, że strona przeciwna również wniosła apelację). W dalszej kolejności należy wskazać, jakie przepisy zostały naruszone, a także wnieść o zmianę lub uchylenie zaskarżonego orzeczenia.  

Apelację wnosi się do sądu II instancji, lecz za pośrednictwem sądu I instancji (czyli np. apelację od wyroku sądu rejonowego wnosi się do sądu okręgowego, ale należy ją złożyć na biurze podawczym w sądzie rejonowym albo wysłać do tego właśnie sądu pocztą).  

Odnośnie zaś udowodnienia tego, czy i kto pożyczał pieniądze: tę kwestię reguluje tzw. ciężar dowodu, określony w art. 6 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, ciężar udowodnienia faktu spoczywa na tej osobie, która z faktu tego wywodzi określone skutki prawne (czyli w zasadzie na powodzie). W postępowaniu apelacyjnym trzeba mieć jednak na uwadze, iż powoływanie nowych faktów i dowodów w apelacji jest bardzo ograniczone. Sąd drugiej instancji może bowiem pominąć nowe fakty i dowody, jeżeli strona mogła je powołać w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, chyba że potrzeba powołania się na nie wynikła później (art. 381 Kodeksu postępowania cywilnego).   


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • paulina 2015-03-19 11:02:25

    dziendobry staram sie o dziecko... wyrok zapadł... opieke nad dzieckiem dostał partner poniewaz nie miałam warunków... chce napisac apelacje da sadu...tylko jak?

  • Stanislaw 2011-12-05 16:57:20

    Czy apelacja od wyroku pierwszej instancji musi być podpisana przez adwokata - jeśli tak to proszę podać podstawę prawną

  • ela 2011-12-04 20:00:28

    Witam byłam na badaniu u lekarz biegłego w sprawie przyznania ręty .. dostałam odpowiedz z badania lekarskiego i została wyznaczona data posiedzenia 16.12.02.lekarze biegli sądowi uznali mnie za zdolną do pracy ,,Nie stwierdzono u badanej typowych objawów depresyjnych a podawane i stwierdzane objawy mają charakter nerwicowy ,aktualne zaburzenia wymagają okresowego leczenia specjalistycznego ale nie powodują niezdolności do pracy " i co teraz sąd na posiedzeniu uzna mnie za zdrową i koniec ??? czy mogę jeszcze się gdzieś odwołac ?? w wywiadzie który przeprowadził lekarz napisał że chora ma problemy z wykonywaniem czynności domowych , rano czuje zmęczenie nie potrafi wstać ,ciągły ból głowy ,drętwiejące konczyny górne i dolne , itp Ja powiedziałam że boję sie jezdzić autobusem ,chodzić do sklepu ,lekarza kościoła tam gdzie jest dużo ludzi ,a pan doktor napisał że chora poszła się leczyć bo miała ww objawy , tylko że one nie ustąpiły i są nadal trochę mi się to nie podoba ,nie potrafił mnie zrozumieć czy pisał to co chciał ?może mi ktoś pomóc ??? napisałam trochę chaotycznie ale chyba zrozumiecie czy ja mogę złożyć apelacje czy coś innego POMOCY!!!!!


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika