Mandat za wykroczenie skarbowe

Pytanie:

Prowadzę działalność gospodarczą - usługi weterynaryjne. W trakcie kontroli przez US okazało się, że na dwa miesiące w prowadzonej działalności gospodarczej nie posiadałem umowy na lokal, US wycenił szacunkowo to i doliczył do przychodu kwotę 1.563 zł (ujęto tak w protokole z kontroli i uznano, że księgi są nierzetelne w zakresie przychodu, bo stanowi to 5,73%, a dopuszczalne jest 0,5%). Na koniec tego kontrolowanego roku działalność moja zakończyła się stratą, w związku z powyższym poprawiłem PIT, ale nic to nie wpłynęło na podatek - w kontrolowanym roku nie płaciłem podatku. Obecnie dostałem wezwanie do stawienia się w US w charakterze sprawcy wykroczenia z art. 56 par. 4 Kodeksu karnego skarbowego z uwagi na możliwość wymierzenia kary grzywny w drodze mandatu karnego. Jakiej wysokości może być mandat i czy mam możliwości obrony, że nie było to umyślne?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 56 § 4 Kodeksu karnego skarbowego (KKS), karze określonej w § 3 (karze grzywny za wykroczenie skarbowe) podlega także ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia.

Zgodnie z art. 4 KKS, przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe można popełnić umyślnie, a także nieumyślnie, jeżeli kodeks tak stanowi. Czyn zabroniony popełniony jest umyślnie, jeżeli sprawca ma zamiar jego popełnienia, to jest chce go popełnić albo przewidując możliwość jego popełnienia, na to się godzi. Czyn zabroniony popełniony jest nieumyślnie, jeżeli sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia go jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał albo mógł przewidzieć.

Zatem co do zasady przestępstwa i wykroczenia można popełnić tylko umyślnie (są pewne wyjątki, gdy odpowiada się również za czyny popełnione nieumyślnie, nie obejmują one jednak wykroczenia określonego w art. 56 § 4 KKS - gdyż w przepisie tym nie wskazano, by można obyło je popełnić także nieumyślnie). Sprawca wykroczenia może się zatem bronić przed odpowiedzialnością, wskazując, iż nie popełnił go umyślnie, tj. nie chciał go popełnić i nie przewidywał możliwość jego popełnienia.

Jak stanowi art. 48 § 1 i 2 KKS, kara grzywny może być wymierzona w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, chyba że kodeks stanowi inaczej. Mandatem karnym można nałożyć karę grzywny w granicach nieprzekraczających podwójnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Obecnie minimalne wynagrodzenie wynosi 1126 zł, a zatem grzywna wymierzana mandatem może wynosić od 112,60 zł do 2252 zł.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 28.2.2018

    Czynny żal pozwala uniknąć konsekwencji karnych skarbowych

    Przewidziany w Kodeksie karnym skarbowym skuteczny czynny żal po popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego (np. w razie niezłożenia deklaracji w terminie czy niezapłacenia należnego podatku) daje (...)

  • 17.9.2018

    Jak odwołać się od mandatu drogowego?

    Jeśli wystawiono ci mandat drogowy, a masz pewność, że wypisano ci go niesłusznie, pamiętaj, że jest tylko kilka przypadków, kiedy można go uchylić. Dowiedz się, kiedy i w jaki sposób (...)

  • 6.2.2012

    Skazanie bez rozprawy za karnoskarbowy czyn zabroniony

    Prokurator, a także finansowy organ dochodzenia może, za zgodą oskarżonego, dołączyć do aktu oskarżenia wniosek o skazanie oskarżonego za zarzucane mu przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, (...)

  • 4.2.2014

    Przedawnienie zobowiązań podatkowych - 2014 rok

    Bieg terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego ulega zawieszeniu, z dniem wszczęcia postępowania w sprawie o przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, o którym podatnik został zawiadomiony, (...)

  • 2.5.2013

    Spóźniłeś się złożeniem deklaracji podatkowej? Co dalej?

    Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, że podatnicy mają obowiązek składać w urzędzie skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu w roku podatkowym (...)