Karnet na basen - usługa czy towar

Pytanie:

"Czy zakupiony karnert na basen można potraktować jako usługę korzystania z basenu, czy jako towar w sensie ustawy o VAT?"

Odpowiedź prawnika: Karnet na basen - usługa czy towar

Zgodnie z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie z 2004.08.11 (sygnatura PP-1/005/2/699/04), dotyczącej zapytania podatnika w sprawie opodatkowania działalności związanej ze sportem, a polegającej m.in. na: sprzedaży biletów wstępu i karnetów na basen oraz sprzedaży biletów wstępu i karnetów na fitness klub, saunę, solarium i siłownię, powyższe świadczenia zostały uznane za usługi związane z rekreacją i sportem, przy czym niektóre z nich mieszczą się w załączniku 4 do ustawy o VAT i  są zwolnione (o ile spełniony jest warunek z przypisu 1 do tego załącznika!), a niektóre w załączniku 3 - i są opodatkowane stawką 7%, a pozostałe są opodatkowane stawką podstawową 22%.

Co istotne, to usługodawca lub dostawca ma obowiązek przyporządkować swojemu świadczeniu odpowiedni nr PKWiU, wskazuje tym samym, o jaką usługę czy towar chodzi. W sytuacji zaliczenia usług udostępniania basenu do usług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61) świadczone usługi będą opodatkowane stawką 7% (tak: informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego z 2004.12.17, sygnatura PI/005-723/04/CIP/01).

Oczywiście interpretacje organów podatkowych wydawane w konkretnych, indywidualnych sprawach mogą się różnić - zależnie od okoliczności konkretnej sprawy i charakteru (funkcji) takiego karnetu. Warto więc wnioskować do swojego US o interpretację w swojej sprawie. 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika