Karta kierowcy wydana w państwie członkowskim Unii Europejskiej
Pytanie:
"Czy karta kierowcy wydana w państwie członkowskim Unii Europejskiej jest ważna także w Polsce?"
Odpowiedź prawnika: Karta kierowcy wydana w państwie członkowskim Unii Europejskiej
Przepisy Rozporządzenia 3821/85, które bezpośrednio obowiązują również w Polsce, regulują kwestie związane z kartą kierowcy.
Zgodnie z art. 14 ust. 3 Rozporządzenia 3821/85 karta kierowcy określona w załączniku IB jest wydawana na wniosek kierowcy przez właściwe władze Państwa Członkowskiego, w którym kierowca posiada swoje miejsce normalnego zamieszkania.
Miejscem normalnego zamieszkania jest miejsce, w którym osoba fizyczna przebywa co najmniej 185 dni w każdym roku kalendarzowym, ze względu na swoje więzi osobiste lub zawodowe, w przypadku osoby niezwiązanej z tym miejscem zawodowo, ze względu na osobiste powiązania, które wskazują na istnienie ścisłych więzi między tą osobą a miejscem, w którym mieszka.
Możliwe jest posiadanie tylko jednej karty kierowcy, dlatego, w myśl art. 14 ust. 3 lit. d, właściwe władze Państwa Członkowskiego wystawiające kartę kierowcy upewnią się, w miarę możliwości, czy osoba ubiegająca się o kartę kierowcy nie jest posiadaczem innej ważnej karty kierowcy.
Istotne znaczenie będzie mieć tutaj art. 14 ust. 4 lit. d, zgodnie z którym karty kierowców wydawane przez Państwa Członkowskie są wzajemnie uznawane. Rozporządzenie zatem wskazuje wprost, że karta wydana w innym państwie UE będzie ważna także w Polsce.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?