Karta podatkowa a kasa fiskalna

Pytanie:

Podatnik jest lekarzem weterynarii, prowadzi firmę jednoosobową, bez pracowników i jest opodatkowany w formie karty podatkowej, nie jest płatnikiem podatku VAT i zgodnie z ustawą nie ma obowiązku prowadzić ewidencji przychodów, a jest w grupie zawodowej, która ma obowiązek w przyszłym roku ewidencjonować obroty za pomocą kasy fiskalnej od momentu przekroczenia obrotu wysokości 40 tys. złotych, wiadomym również jest że płatnikiem VAT-u zostaje się po przekroczeniu obrotu w wysokości 100 tys. złotych. W którym momencie należy stwierdzić, że podatnik będący na karcie podatkowej przekroczył obrót 40 tys. złotych, skoro nie ma obowiązku ewidencji przychodów i od kiedy zaczyna być płatnikiem podatku VAT, skoro obliguje go do tego dopiero przekroczenie obrotu w wysokości 100 tys. złotych, tzn. czy w okresie między osiągniętym obrotem 40 tys. złotych a docelowym 100 tys. złotych podatnik nie będąc płatnikiem VAT, musi go płacić w wysokości wynikającej z paragonów kasy fiskalnej?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z art. 109 ust. 1 i 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) podatnicy zwolnieni od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 (zwolnienie podmiotowe) są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. W przypadku stwierdzenia, że podatnik nie prowadzi ewidencji, o której mowa w ust. 1, albo prowadzi ją w sposób nierzetelny, a na podstawie dokumentacji nie jest możliwe ustalenie wartości sprzedaży, naczelnik urzędu skarbowego lub organ kontroli skarbowej określi, w drodze oszacowania, wartość sprzedaży opodatkowanej i ustali od niej kwotę podatku należnego. Jeżeli nie można określić przedmiotu opodatkowania, kwotę podatku ustala się przy zastosowaniu stawki 22%.

Zatem nawet jeśli podatnik w zakresie podatku dochodowego korzysta z opodatkowania w formie karty podatkowej, to dla celów VAT musi prowadzić ewidencję sprzedaży. Ma to na celu zarówno ustalenie faktu i momentu przekroczenia limitu pozwalającego na zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania obrotu w kasie rejestrującej (fiskalnej), jak i limitu zwolnienia podmiotowego (w bieżącym roku 100 tys zł rocznie, w roku 2011 - 150 tys zł rocznie). Jeżeli podatnik przekroczy w ciągu roku sprzedaż 40 tys zł, to musi rozpocząć ewidencję obrotów w kasie rejestrującej, ale nadal korzysta ze zwolnienia z VAT, aż do przekroczenia limitu zwolnienia podmiotowego z VAT. Po prostu forma ewidencjonowania obrotów przyjmie bardziej sformalizowaną formę.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 4.8.2018

    Czy deregulacja usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych była dobra?

    MF zaprasza do udziału w badaniu ankietowym, które dotyczy deregulacji usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych.

  • 11.2.2015

    Karta podatkowa 2015

    Jak zmieniają się stawki karty podatkowej i ile wyniosą w 2015 roku? Jak wybrać tą metodę opodatkowania zamiast ogólnych zasad opodatkowania na podstawie skali podatkowej?

  • 25.8.2014

    e-handel - co z kasą fiskalną?

    Sprzedaż dla osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, objęta jest obowiązkiem ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Czy sprzedając (...)

  • 21.4.2019

    Karta Praw Podatnika

    Zbiór podstawowych praw podatników, którym odpowiadają obowiązki organów podatkowych, zawiera projekt ustawy Karta Praw Podatnika. Wprowadzenie Karty za potrzebne uznaje Rzecznik (...)

  • 29.4.2019

    Karta Polaka na cały świat

    Propozycja rządowa zakłada rozszerzenie ustawy o Karcie Polaka na cały świat tak, aby objąć jej przepisami wszystkie osoby posiadające polskie pochodzenie oraz wszystkie środowiska polonijne.