Kary umowne a faktura VAT

Pytanie:

"Mieliśmy z klientem podpisaną umowę na określone prace. Prace zostały wykonane i odebrane. Problem w tym, że wykonaliśmy ją z opóźnieniem. Zgodnie z warunkami umowy, po złożeniu faktury została nam potrącona stosowna kwota na poczet kary za opóźnienia. Faktura VAT została wystawiona na kwotę podaną w umowie - czyli przed odliczeniem kary. W rzeczywistości wystawiliśmy fakturę na kwotę wyższą niż dostaliśmy wpłatę na nasze konto. Czy w takim przypadku możemy wystawić fakturę korygującą z pomniejszeniem kwoty potrąconej? Czy klient ma prawo i możliwości odmówienia przyjęcia od nas takiej faktury?"

Odpowiedź prawnika: Kary umowne a faktura VAT

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

Jak stanowi art. 29 ust. 4 ustawy o VAT, obrót zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Jak wynika z powyższych przepisów, obrót nie ulega pomniejszeniu o kary umowne zapłacone przez wykonawcę w związku z nieterminowym wywiązaniem się z zobowiązania (kary umowne raczej nie mogą być zaliczone do kategorii rabatu). Zatem w przypadku potrącenia kary umownej z kwoty wypłacanej wykonawcy usługi, po doręczeniu faktury VAT, nie ma podstaw do dokonania korekty takiej faktury i klient może odmówić przyjęcia takiej faktury korygującej. Należy zauważyć, iż częstą praktyką przedsiębiorców jest, że w przypadku zaistnienia podstaw do naliczenia kary umownej podpisują stosowny aneks do umowy, w którym udzielają stosownego opustu i pomniejszają kwotę należną (i tym samym obrót w VAT), jednocześnie usuwając z umowy postanowienia o karze umownej. Tym sposobem następuje zapłata kary umownej – bez nazywania jej karą umowną. Odbiorca usługi jest zadowolony, gdyż zapłacił na usługę mniej, natomiast sprzedawca nie musi płacić VAT od części kwoty, której i tak nie otrzymał.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika