Kasy fiskalne a wynajem

Pytanie:

Prowadzę własną działalność gospodarczą na zasadach ogólnych (KPiR) i jestem płatnikiem VAT. W chwili obecnej mam podpisane 2 umowy wynajmu: 1) W miejscu, gdzie jestem zameldowany (mieszkanie rodzinne - mieszkają tam siostry plus rodzice). Tutaj znajduje się także siedziba firmy. Koszt miesięczny to 550 zł brutto. 2) Drugi lokal jest wynajęty na tzw. cele "użytkowe", w którym czynsz wynosi 1.600 zł (50% wrzucam w koszty uzyskania dochodu). Czy zatem moja mama (właścicielka lokalu nr 1) oraz pani X (właścicielka lokalu 2) muszą kupić kasy fiskalne, jeżeli są osobami fizycznymi nie prowadzącymi działalności gospodarczej rozliczającymi się z fiskusem na podstawie karty lub zryczałtowanego podatku (nie wiem tego dokładnie) - najprostsza forma dochodu z tytułu wynajmu?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z pozycją 15 załącznika do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących, zwolnione z obowiązku ewidencjonowania za pomocą kas rejestrujących (fiskalnych) są m.in. usługi w zakresie wynajmowania nieruchomości na własny rachunek - których świadczenie przez podatnika w całym zakresie dokumentowane jest fakturą (PKWiU ex 70.2).

Jeżeli wynajmujące nie są czynnymi podatnikami VAT nie mogą wystawiać faktur VAT, a zatem powstaje wątpliwość, czy mogą korzystać z powyższego zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych.

Osoby takie – osiągające mniejsze dochody z wynajmu – mogą jednak skorzystać ze zwolnienia określonego w § 3 ust. 1 pkt 3 lub ust. 5 wskazanego rozporządzenia. Zgodnie z tymi przepisami, zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2008 r. - jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania - podatników, u których kwota obrotu z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy (a więc sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych), nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł i jeżeli wcześniej nie powstał wobec nich obowiązek ewidencjonowania. Zwalnia się z obowiązku ewidencjonowania do dnia 31 grudnia 2008 r. również podatników rozpoczynających sprzedaż w 2008 r., z tym że w przypadku przekroczenia kwoty obrotów w wysokości 20.000 zł, z działalności, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy, zwolnienie obowiązuje do dnia przekroczenia tej kwoty.

Zatem w przypadku uzyskiwania czynszu na poziomie 550 zł i 1.600 zł miesięcznie, nawet jeśli otrzymanie czynszu nie jest dokumentowane fakturami VAT, wynajmujące są zwolnione ze stosowania kas fiskalnych.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 5.4.2018

    Kasy fiskalne online ostatecznie uszczelnią VAT...

    Wprowadzony zostanie nowy rodzaj kas rejestrujących (kas online), które będą wyposażone w funkcję umożliwiającą przekazywanie – w sposób automatyczny i bezpośredni – (...)

  • 8.11.2017

    Kiedy będą kasy fiskalne on-line?

    Docelowym systemem będzie system kas rejestrujących umożliwiających przesył informacji do Centralnego Repozytorium Kas. Projekt przygotowany w resorcie finansów nie (...)

  • 23.2.2018

    Wymiana walut bez kas?

    Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianami w zakresie stosowania kas fiskalnych w kantorach. Projektowane zmiany przewidują zwolnienie podmiotów prowadzących działalność w (...)

  • 23.4.2019

    Kasy online wkrótce konieczne

    Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach zakłada wprowadzenie rozwiązania pozwalającego na stosowanie kas rejestrujących (tzw. kasy online (...)

  • 29.3.2013

    Rozporządzenie o kasach rejestrujących – nowe przepisy

    Z dniem 1 kwietnia 2013 r. wchodzi w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. o kasach rejestrujących, równocześnie z tą datą traci moc rozporządzenie Ministra Finansów (...)