Kolejność dziedziczenia

Pytanie:

Mieszkamy razem z mamą w jednym domu, który stanowi naszą współwłasność. Wiem, że z punktu widzenia prawa w razie śmierci mamy całość spadku, w tym przypadku dom i grunt przechodzą na moją własność z tytułu dziedziczenia. Dodaję, że jestem jedynaczką, a mama wdową. Z moich informacji wynika również, że nie muszę płacić w tej sytuacji żadnego podatku, po wypełnieniu odpowiedniego formularza informacyjnego do Urzędu Skarbowego. A gdyby w/w sytuacja nagle stała się odwrotna, tzn. ja pierwsza jako córka mogłabym umrzeć? A jak wspomniałam jestem też współwłaścicielem nieruchomości w wysokości 1/4 (spadek po ojcu). Czy mama dziedziczy po mnie automatycznie, tak jak ja po mamie? Czy może należałoby spisać testament, jeżeli tak to w jakiej formie, czy notarialnej? Czy może wystarczy sam testament, oświadczenie, że w wypadku mojej śmierci przed mamą mama dziedziczy po mnie moją własność? Czy od tego ewentualnego spadku po mnie mama będzie musiała zapłacić jakiś podatek?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Zgodnie z polskim prawem spadkowym w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku (art. 931 par. 1 k.c.). Natomiast w braku zstępnych spadkodawcy powołani są do spadku z ustawy jego małżonek, rodzice i rodzeństwo (art. 932 par. 1 k.c.). Stąd jeśli nie posiada Pani dzieci, ani męża oraz jak Pani wskazała - jest Pani jedynaczką - spadek z mocy ustawy, dziedziczyć będzie po Pani wyłącznie Pani matka. Nie jest zatem konieczne sporządzanie testamentu.

Według art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych (dzieci, wnuki, itp), wstępnych (rodzice, dziadkowie), pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego. Z powyższego wynika, iż Pani matka będzie zwolniona od podatku od spadów i darowizn na tych samych zasadach co Pani.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

  • 15.11.2016

    Dziedziczenie spadku przez rodzeństwo spadkodawcy

    Powołanie do spadku może wynikać z testamentu lub z mocy samego prawa. W przypadku dziedziczenia testamentowego wola spadkodawcy wynika z samego testamentu. Natomiast jeżeli nie zachodzi sytuacja dziedziczenia (...)

  • 29.8.2018

    Zachowek - czym jest zachowek i komu się należy?

    Podstawową zasadą prawa spadkowego jest swoboda testowania. Oznacza ona, iż spadkodawca może za życia w drodze testamentu dowolnie rozrządzić swoim majątkiem, jeśli zaś tego nie uczyni, krąg (...)

  • 8.12.2016

    Zrzeczenie się spadku - Gdy nie chcesz po kimś dziedziczyć

    Zgodnie z obowiązującym prawem spadkowym, jeżeli spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu to w momencie otwarcia spadku (czyli śmierci spadkodawcy) obowiązują przepisy ustawowe dotyczące (...)

  • 16.8.2016

    Wydziedziczenie - W jaki sposób dokonać wydziedziczenia?

    Potoczna intuicja łączy termin wydziedziczenie z pozbawieniem uprawnionego możliwości spadkobrania poprzez albo powołanie innych spadkobierców, albo sporządzenie testamentu negatywnego (testament (...)

  • 20.10.2016

    Odrzucenie spadku - Kiedy można i jak odrzucić spadek?

    Jeżeli zostanie złożone oświadczenie o odrzuceniu spadku przez spadkobiercę, to od tego momentu traci on prawa i obowiązki wchodzące w skład spadku. Jest traktowany tak, jakby nie dożył otwarcia (...)