Komis lub pośrednictwo w sprzedaży samochodów

Pytanie:

"Firma A prowadzi komis samochodowy i posiada duży plac. Firma B zajmuje się sprowadzaniem samochodów z zagranicy i ich sprzedażą po zapłaceniu wszystkich formalności celno-przywozowych (akcyza, cło, VAT itp.), ale nie posiada placu. Czy i na jakich zasadach firma A może przyjąć do sprzedaży na swój plac samochody firmy B? Kto ma wystawić fakturę sprzedaży pojazdu? Czy może firma B wystawić fakturę nabywcy pojazdu, a firma A dla firmy B fakturę za pośrednictwo?"

Odpowiedź prawnika: Komis lub pośrednictwo w sprzedaży samochodów

Sposób dokumentowania świadczonych usług dla celów podatku od towarów i usług (VAT) zależy od rodzaju świadczonych usług. Jeśli przedmiotem świadczenia usług miałoby być jedynie udostępnienie placu innej firmie celem sprzedaży na nim samochodów, wystarczy zawrzeć umowę najmu i w takim przypadku wynajmujący plac (posiadający plac) wystawiłby najemcy jedynie fakturę VAT na najem.

Jeśli przedmiotem świadczenia nie miałby być najem placu, a sprzedaż samochodów, strony mają swobodę ustalenia, czy chcą zawrzeć umowę komisu (umowę nazwaną, określoną w Kodeksie cywilnym), czy też umowę pośrednictwa (umowę nienazwaną, niedookreśloną w Kodeksie cywilnym).

Zgodnie z art. 765 Kodeksu cywilnego, przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym.

Zatem, o ile intencją stron nie jest zawarcie umowy komisu, w szczególności sprzedaż samochodów będzie następowała nie w imieniu własnym, ale w imieniu właściciela (np. na podstawie pełnomocnictwa, lub też właściciel będzie osobiście podpisywał umowę z kupującym znalezionym przez pośrednika) to mogą zawrzeć umowę pośrednictwa. W takiej sytuacji to właściciel pojazdu wystawi fakturę kupującemu samochód, a pośrednik wystawi fakturę właścicielowi samochodowi za pośrednictwo (znalezienie kupca na samochód).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika