Komornik a składki na FGŚP

Pytanie:

"Czy pracownicy kancelarii komorniczej są obowiązani płacić składkę na FGŚP (tzn. komornik za nich), jeśli np. pracownicy radców prawnych i notariuszy nie mają takiego obowiązku? We wszystkich przypadkach odprowadzane są składki na odpowiednie izby (tu: notarialna, komornicza itp.), które z założenia mają gwarantować wypłaty pracownikom. "

Odpowiedź prawnika: Komornik a składki na FGŚP

Kwestie związane z FGŚP regulowane są poprzez ustawę o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy (Dz.U.2002.9.85 ze zm.). Zgodnie zaś z art. 17 ust. 1. Obowiązek opłacania składki na Fundusz obciąża pracodawców objętych działaniem ustawy. Pracodawcą, w rozumieniu ustawy, jest osoba fizyczna lub jednostka organizacyjna zatrudniająca pracowników w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem zakładów budżetowych i gospodarstw pomocniczych jednostek budżetowych. Przepisy ustawy stosuje się do pracodawcy będącego osobą fizyczną, a także do pracodawcy będącego jednostką organizacyjną, jeżeli odrębne przepisy nie wyłączają możliwości ogłoszenia jego upadłości i przewidują możliwość jego likwidacji. Niektórzy autorzy podnoszą, że dla określenia osoby prowadzącej działalność gospodarczą nie można posiłkować się określeniem zawartym w prawie działalności gospodarczej. Jeżeli zatem przyjmiemy, że komornicy są przedsiębiorcami i prowadzą działalność gospodarczą, to będą podlegać przepisom ustawy o FGŚP, jeżeli zaś nie, to takiemu obowiązkowi podlegać nie będą. Zgodnie natomiast z art. 3a ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, komornicy nie są przedsiębiorcami w rozumieniu ustawy Prawo działalności gospodarczej. Zgodnie z wyżej przedstawionymi zasadami, mając na uwadze fakt, że upadłość można ogłosić tylko w stosunku do przedsiębiorcy, należy stwierdzić, że komornicy nie są zobowiązania do opłacania składek na FGŚP.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika