Koncesja a przekształcenie spółki cywilnej w jawną

Pytanie:

"W wyniku przekształcenia obligatoryjnego spółki cywilnej w spółkę jawną została podjęta decyzja o wygaśnięciu zezwolenia na handel alkoholem. Na jakiej podstawie, skoro jest to przekształcenie niezależne od podmiotu? Czy istnieje baza aktów prawnych, z której można skorzystać odwołując się od decyzji o wygaśnięciu zezwolenia i gdzie taką pomoc można uzyskać?"

Odpowiedź prawnika: Koncesja a przekształcenie spółki cywilnej w jawną

Zezwolenie na sprzedaż alkoholu udzielane jest w trybie administracyjnym, w związku z czym odwołania także dokonuje się w tym trybie. Od decyzji, która została wydana w pierwszej instancji (zgodnie z postanowieniami kodeksu postępowania administracyjnego) stronie przysługuje odwołanie tylko do jednej instancji (czyli organu administracji publicznej wyższego stopnia). Takie odwołanie nie wymaga wymaga szczegółowego uzasadnienia, wystarczjącym powodem jest niezadowolenie strony. Odwołanie wnosi się do właściwego organu odwoławczego za pośrednictwem organu, który wydał decyzję w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie, a gdy decyzja została ogłoszona ustnie - od dnia jej ogłoszenia stronie. W przypadku zezwolenia na detaliczną sprzedaż alkoholu (zezwolenie wydawane jest przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta), odwołanie powinno być skierowane do samorządowego kolegium odwoławczego.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika