Koncesja na prowadzenie radia internetowego
Pytanie:
"Zajmuje się od jakiegoś czasu z kolegą radiem internetowym i cały czas chodzą za mną pewne pytania. Czy radio internetowe jest legalne, gdy nie czerpiemy z niego korzyści finansowych? Jeżeli jest nielegalne, kto ponosi za to odpowiedzialność - prezenterzy / właściciel serwera / założyciel radia? Jakie mogą być konsekwencje? Jakie prawo nas obowiązuje jeżeli serwery, z których nadawany jest strumień, są za granicą? I jak w ogóle prawo się ma do stacji radiowych internetowych?"
Odpowiedź prawnika: Koncesja na prowadzenie radia internetowego
Podstawą jakichkolwiek rozważań powinna być ustawa o radiofonii i telewizji. To z tego aktu wynika zasada, zgodnie z którą rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych, z wyjątkiem programów publicznej radiofonii i telewizji, wymaga uzyskania koncesji (wydawanej przez Krajową Radę Radiową i Telewizyjną). Rozpowszechnianiem jest natomiast bezprzewodowa emisja programu do równoczesnego, powszechnego odbioru (system powszechnego odbioru) oraz wprowadzanie programu do sieci kablowej (system zbiorowego odbioru). Radio internetowe to rozgłośnia radiowa emitująca swój sygnał za pośrednictwem Internetu. Osoby zajmujące się taką działalnością korzystają zatem z pewnej luki w prawie, gdyż w praktyce przyjęte już jest, iż rozpowszechnianie programów radiowych poprzez internet nie podlega koncesjonowaniu. Rozstrzygające zatem nie jest czerpanie bądź nie korzyści finansowych, ale droga „nadawania”.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?