Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Katalog okoliczności zmieniających prawo do odliczenia przewidziany w art. 91 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) jest dosyć szeroki. W szczególności wiele może być przesłanek powodujących utratę tego prawa.
Jak wynika jednakże z brzmienia przepisu art. 20(1)(b) VI Dyrektywy nie powodują konieczności korekty, udowodnione albo potwierdzone przypadki zniszczenia, utraty lub kradzieży własności (składników majątku).
Mając na uwadze powyższy przepis oraz brak stosownych regulacji w ustawie o VAT, przepis art. 91 należy interpretować w taki sposób, by utrata, zniszczenie (i związane z tym sprzedanie wraku) lub kradzież towarów nie były uznawane za okoliczności zmieniające prawo do odliczenia. Jeśli zatem utracone, zniszczone lub skradzione towary były pierwotnie przeznaczone do działalności opodatkowanej i odliczono podatek naliczony przy ich nabyciu, nie powstaje konieczność korekty (zwracają na to uwagę: A. Bartosiewicz, R. Kubacki, VAT. Komentarz, Zakamycze, 2004, Komentarz do art. 91 ustawy o VAT).