Kradzież przedmiotów własności małżeńskiej

Pytanie:

"Była żona wyprowadzając się z naszego mieszkania podczas mojej nieobecności zabrała całe nasze archiwum fotograficzne (kilka albumów ze zdjęciami i negatywami). Wartość materialną tego archiwum oceniam na 700,00 zł. Oczywiście dla mnie wartość niematerialna tych zdjęć jest dużo wyższa. Wielokrotnie domagałem się zwrotu połowy archiwum. Żona odmawia, a ostatnio stwierdziła. że żadnych zdjęć nie zabierała i ich nie posiada. Żona zabrała zdjęcia przed rozwodem - podziałem majątku wspólnego. Czy takie zachowanie jest przestępstwem (kradzież) i mogę złożyć zawiadomienie na policji? Jesteśmy po rozwodzie (z podziałem majątku w postaci mieszkania). "

Odpowiedź prawnika: Kradzież przedmiotów własności małżeńskiej

Do chwili podziału majątku Pańska żona była współwłaścicielem tych zdjęć. Nie oznacza to, że przywłaszczenie rzeczy stanowiącej przedmiot współwłasności nie może stanowić kradzieży. Może Pan złożyć do prokuratury doniesienie o przestępstwie, jednak fakt, iż żona była w tym czasie uprawniona do posiadania zdjęć (jako ich współwłaściciel) może utrudnić lub nawet uniemożliwić udowodnienie przestępstwa. Łatwiejszą i dająca więcej możliwości drogą jest proces cywilny. Możliwy jest pozew o ochronę posiadania lub ochronę własności albo wystąpić o odszkodowanie. Może Pan też użyć obu możliwości łącznie: złożyć doniesienie i wystosować pozew cywilny. Proszę jednak pamiętać, iż bardzo prawdopodobne, iż są zajmująć się tą sprawą nie stwierdzi, iż doszło do przestępstwa, gdyż stopień społecznej szkodliwości czynu dokonanego przez Pana żonę jest znikomy. Przy ocenie stopnia społecznej szkodliwości czynu sąd bierze pod uwagę rodzaj i charakter naruszonego dobra, rozmiary wyrządzonej lub grożącej szkody, sposób i okoliczności popełnienia czynu, wagę naruszonych przez sprawcę obowiązków, jak również postać zamiaru, motywację sprawcy, rodzaj naruszonych reguł ostrożności i stopień ich naruszenia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika