Księgowość w fundacji
Pytanie:
"Przy rejestracji fundacji chcę, aby miała ona działalność gospodarczą. Czy mogę na początku sam prowadzić księgowość?"
Odpowiedź prawnika: Księgowość w fundacji
Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy o fundacjach, fundacja uzyskuje osobowość prawną z chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego. Do fundacji jako osoby prawnej – zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy o rachunkowości - stosuje się przepisy ustawy o rachunkowości.
Jak stanowi art. 4 ust. 5 ustawy o rachunkowości, kierownik jednostki ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą, w tym z tytułu nadzoru, również w przypadku, gdy określone obowiązki w zakresie rachunkowości - z wyłączeniem odpowiedzialności za przeprowadzenie inwentaryzacji w formie spisu z natury - zostaną powierzone innej osobie za jej zgodą. Przyjęcie odpowiedzialności przez inną osobę powinno być stwierdzone w formie pisemnej. W przypadku gdy kierownikiem jednostki jest organ wieloosobowy, a nie została wskazana osoba odpowiedzialna, odpowiedzialność ponoszą wszyscy członkowie tego organu.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości, ilekroć w ustawie jest mowa o kierowniku jednostki - rozumie się przez to członka zarządu lub innego organu zarządzającego, a jeżeli organ jest wieloosobowy - członków tego organu, z wyłączeniem pełnomocników ustanowionych przez jednostkę.
W przypadku fundacji kierownikiem jednostki jest zarząd fundacji, który zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy o fundacjach kieruje jej działalnością oraz reprezentuje fundację na zewnątrz. Zatem zarząd fundacji ponosi odpowiedzialność za wykonywanie obowiązków w zakresie rachunkowości określonych ustawą i może on bądź samodzielnie prowadzić księgowość fundacji, bądź zatrudnić odpowiednie osoby (księgowe), bądź zlecić prowadzenie księgowości podmiotowi zewnętrznemu uprawnionemu do prowadzenia ksiąg rachunkowych.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?