Kuchenka gazowo-elektryczna a ulga podatkowa

Pytanie:

"Czy odliczeniu od podatku od osób fizycznych podlegają kuchenki gazowo-elektryczne jako całość i czy takiemu odliczeniu za 2005 r. podlegają oddzielne elementy: "góra" z palnikami gazowymi i oddzielnie piekarnik elektryczny?"

Odpowiedź prawnika: Kuchenka gazowo-elektryczna a ulga podatkowa

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., podatek dochodowy zmniejsza się, jeżeli w roku podatkowym podatnik: poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na postawie odrębnych przepisów. Z kolei z treści art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) wynika, że wydatki, o których mowa w art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym w 2003 r., poniesione w latach 2004 - 2005 podlegają odliczeniu od podatku, w wysokości i na zasadach określonych w art. 27a i 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003 r.

Katalog wydatków mieszkaniowych podlegających odliczeniu w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego zawarty jest w rozporządzeniu Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z dnia 21.12.1996 r. w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego, o które zmniejsza się podatek dochodowy (Dz. U. Nr 156, poz. 788). Zgodnie z ust. 2 pkt 2 załącznika nr 2 do ww. rozporządzenia remont i modernizacja lokalu mieszkalnego obejmuje m. in. remont, modernizację wymianę lub wykonanie nowych instalacji elektrycznych w lokalu mieszkalnym w tym montaż trwale umiejscowionego wyposażenia, armatury oraz urządzeń dotyczących tej instalacji.

Bez wątpienia zakup kuchenki elektrycznej można zaliczyć do ulgi remontowo-modernizacyjnej, pod warunkiem jednak, że kuchenka zostanie zamontowana na stałe.

Stanowisko to potwierdza pismo Izby Skarbowej w Rzeszowie z dnia 23.04.004 r. (sygn. IS.I/2-415/36/04), zgodnie z którym „(…) kuchenka elektryczna zainstalowana na trwale - a więc nieprzenośna kuchenka elektryczna - może być objęta przedmiotową ulgą”.

Z ulgi będzie można również skorzystać w razie zakupu kuchenki gazowo-elektrycznej. W myśl § 1 pkt 1 wyżej wymienionego rozporządzenia, za wydatki na remont i modernizację budynku lub lokalu mieszkalnego uważa się wydatki poniesione na zakup materiałów i urządzeń. Zgodnie z tym rozporządzeniem istnieje możliwość odliczenia m.in. wydatków wymienionych:

  • w załączniku nr 2 do ww. rozporządzenia (wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji lokalu mieszkalnego) poniesionych na montaż trwale umiejscowionych: wyposażenia, armatury i urządzeń dotyczących instalacji elektrycznych,

  • w załączniku nr 3 do ww. rozporządzenia (wykaz robót zaliczanych do remontu i modernizacji w zakresie instalacji gazowej, urządzeń eksplozymetrycznych lub urządzeń gazowych) poniesionych na remont i wymianę urządzeń gazowych.

Zgodnie z pismem Urzędu Skarbowego w Siedlcach z dnia 17.03.2004 r. (sygn. US-26-PD-415/21/04) „zakupiona (…) kuchenka gazowo-elektryczna mieści się w zakresie wydatków na remont i modernizację, o które zmniejsza się podatek dochodowy, określonych w powołanym wyżej rozporządzeniu z dnia 21 grudnia 1996 r.”.

Przy dokonywaniu odliczenia nie dokonuje się oddzielnego odliczania elementów. Trzeba również pamiętać, że wydatek może być odliczony pod warunkiem nabycia kuchenki od podatnika podatku VAT, który nie korzysta ze zwolnienia od tego podatku.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • maria buszka 2017-02-03 00:24:17

    czy dotyczy to rozliczenia w roku 2014 pit 39


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika