Łączne rozpoznanie spraw spadkowych

Pytanie:

"Złożyłem w sądzie wniosek o stwierdzenie nabycia spadku dla jednego z dziadków. Dwa tygodnie później okazało się że w tym samym sądzie muszę złożyć też wniosek dla drugiego z dziadków (wcześniej myślałem że muszę te dokumenty złożyć w innym sądzie). Chciałbym połączyć oba postępowania. Czy wystarczy że w drugim wniosku dopiszę że "wnioskuję o zarządzenie łącznego rozpoznania tych spraw ze względu na to że dotyczą tego samego majątku spadkowego" czy też muszę przygotować dodatkowe pismo?"

Odpowiedź prawnika: Łączne rozpoznanie spraw spadkowych

Zgodnie z art. 191 kpc powód może dochodzić jednym pozwem kilku roszczeń przeciwko temu samemu pozwanemu, jeżeli nadają się one do tego samego trybu postępowania oraz jeżeli sąd jest właściwy ze względu na ogólną wartość roszczeń, a ponadto - gdy roszczenia są różnego rodzaju - o tyle tylko, o ile dla któregokolwiek z tych roszczeń nie jest przewidziane postępowanie odrębne ani też nie zachodzi niewłaściwość sądu według przepisów o właściwości bez względu na wartość przedmiotu sporu. Ponadto według art. 219 sąd może zarządzić połączenie kilku oddzielnych spraw toczących się przed nim w celu ich łącznego rozpoznania lub także rozstrzygnięcia, jeżeli są one ze sobą w związku lub mogły być objęte jednym pozwem. Przy istnieniu przesłanek z art. 191 i 219 w związku z art. 13 § 2 dopuszczalne jest łączenie w jednym wniosku żądania stwierdzenia nabycia spadku po kilku spadkodawcach, jeżeli właściwość sądu (art. 628) jest uzasadniona dla każdego z nich. (orz. SN z 25 maja 1948 r., sygn. akt C.I. 295/48, oraz orz. SN z 19 października 1949 r., sygn. akt Wa. C 4/49). Z takim roszczeniem należy wystąpić w wniosku o stwierdzenie nabycia spadku.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika