Leasing samochodu od firmy z UE

Pytanie:

"Spółka z o.o. z siedzibą w Polsce chce zawrzeć umowę leasingu operacyjnego na nowy samochód osobowy z firmą leasingową mającą siedzibę w innym kraju Unii Europejskiej. Czy taka umowa oraz fakt sprowadzenia na jej podstawie nowego środka transportu na teren Polski podlega opodatkowaniu podatkiem VAT lub podatkiem akcyzowym, a jeśli tak, to w jakiej wysokości?"

Odpowiedź prawnika: Leasing samochodu od firmy z UE

Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi - miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności. Powyższy przepis stosuje się odnośnie usług wynajmu, dzierżawy lub innych o podobnym charakterze (w tym leasingu operacyjnego), których przedmiotem są środki transportu, gdyż art. 27 ust. 4 pkt 6 wskazanej ustawy wyłącza takie usługi ze szczególnych zasad określonych w art. 27 ust. 3 ustawy. Zatem gdy przedmiotem leasingu operacyjnego są środki transportu, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie usługodawca ma siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w razie braku stałego miejsca prowadzenia działalności - stały adres lub miejsce zamieszkania. Jeśli więc przykładowo firma niemiecka świadczy na rzecz firmy polskiej usługę leasingu operacyjnego samochodu osobowego, podatek z tytułu tej usługi rozliczy usługodawca w Niemczech, bo miejscem jej świadczenia jest właśnie ten kraj.

Odnośnie podatku akcyzowego należy zauważyć, iż zgodnie z art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku akcyzowym opodatkowaniu akcyzą podlega nabycie wewnątrzwspólnotowe i dostawa wewnątrzwspólnotowa. Przy tym przez nabycie wewnątrzwspólnotowe rozumie się przemieszczenie wyrobów akcyzowych z terytorium państwa członkowskiego na terytorium kraju. Niewątpliwie sprowadzenie samochodu osobowego (który jest wyrobem akcyzowym) z innego kraju UE na teren Polski będzie nabyciem wewnątrzwspólnotowym w rozumieniu ustawy o podatku akcyzowym, a więc organy podatkowe mogą żądać zapłaty akcyzy. Zgodnie z poz. 27 załącznika nr 1 do rozporządzenia Minisra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego, stawka akcyzy na samochody osobowe o pojemności silnika powyżej 2.000 cm.szcz. wynosi18,6%, a na pozostałe - 3,1%.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Darude 2017-07-04 21:10:37

    Specjalista? Art 27 juz dawno uchylony...

  • mario 2016-09-06 17:55:12

    z akcyzą to chyba nie do końca tak, Wydaje mi się że w trakcie trwania umowy leasingowej właścicielem pojazdu do chwili wykupu jest firma niemiecka, więc nie ma podstaw płacenia akcyzy przez np 2-3 lata, a dopiero od ostatniej raty. czy się mylę?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika