Legalność uzyskania dowodów w procesie karnym

Pytanie:

"Czy jeżeli organ administracji państwowej uprawniony do kontroli przestrzegania prawa czy też policja dokona takich nagrań z naruszeniem ustawy Kodeks Postępowania Karnego np. przed wszczęciem dochodzenia, czy też bez uprzedniej zgody sądu lub prokuratora dokonuje obrazy ustawy kpk. Kiedy następuje obraza ustawy? W jaki sposób można osłabić moc takiego dowodu przed sądem jeśli jego zdobycie nastąpiło w sposób niezgodny z prawem np. nagrana rozmowa. Jak w praktyce sąd odnosi się do dowodów zdobytych z obrazą ustawy."

Odpowiedź prawnika: Legalność uzyskania dowodów w procesie karnym

Zgodnie z art. 237 kodeksu postępowania karnego, po wszczęciu postępowania sąd na wniosek prokuratora może zarządzić kontrolę i utrwalanie treści rozmów telefonicznych w celu wykrycia i uzyskania dowodów dla toczącego sie postępowania lub zapobieżenia popełnienia nowego przestępstwa. Zgodnie natomiast z art. 241 zasada ta znajduje także zastosowanie do kontroli i utrwalania treści przekazów informacji innych niż rozmowy telefoniczne. Utrwalanie rozmów przez organy państwowe na innych zasadach, stanowi naruszenie ustawy kodeks postępowania karnego. Nie oznacza to jednak, że dowody uzyskane niezgodnie z ustawą nie będą mogły być wykorzystane w postępowaniu przed sądem. W polskiej procedurze karnej nie obowiązuje bowiem charakterystyczna dla ustawodawstwa amerykańskiego zasada owoców z zatrutego drzewa, zgodnie z którą nie może stanowić dowodu np. przedmiot, odnaleziony za pomocą uzyskanych zeznań, w trakcie których ograniczona została swoboda wypowiedzi. To samo dotyczy podsłuchiwania czy też utrwalania rozmów. Pomimo, iż utrwalanie takie, bez zgody sądu czy prokuratora stanowi obrazę ustawy, dowód tak uzyskany może w polskim procesie karnym stanowić dowód w sprawie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika