Licencja niewyłączna na korzystanie

Pytanie:

"Czy możliwe jest przygotowanie umowy: przekazania praw autorskich i użyczenia ich. Ktoś przekazuje mi swoją bazę danych zezwalając na ich publikację, a ja z kolei użyczam je portalowi internetowemu gdzie następuje publikacja, ale chcę się zabezpieczyć porozumieniem właściciela bazy danych z tymże oraz innymi portalami. Jestem twórcą sposobu wykorzystania bazy danych."

Odpowiedź prawnika: Licencja niewyłączna na korzystanie

Jeżeli baza danych spełnia wymagania dotyczące zakwalifikowania jej jako utworu w rozumieniu prawa autorskiego, a wiec indywidualności i oryginalności, majątkowe prawa autorskie do tej bazy danych mogą być przedmiotem obrotu. Zgodnie z art. 41 ust. 1 pkt 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, autorskie praa majątkowe mogą przejść na inne osoby w drodze dziedziczenia lub na podstawie umowy. Umowa o przeniesienie majątkowych praw autorskich lub umowa o korzystanie z utworu nazywana jest licencją. Znane są dwa podstawowe rodzaje licencji - wyłaczne i niewyłączne. Co do zasady przeniesienie prawa autorskich jest umowa niewyłączną, co oznacza, że nabywca majątkowych praw autorskich może przenieść je na inne osoby. Wyłączenie tego uprawnienia może nastąpić jedynie w umowie licencji. Jeżeli więc umowa przeniesienia majątkowych praw autorskich nie stanowi inaczej, ich nabywca może przenieść je na osoby trzecie.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika