Majątek osobisty obdarowanego małżonka

Pytanie:

"W czasie trwania małżeństwa otrzymałem od ojca darowiznę w postaci ziemi. Czy ziemia ta wchodzi w skład majątku wspólnego małżonków?"

Odpowiedź prawnika: Majątek osobisty obdarowanego małżonka

Zgodnie z art. 33 punkt 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, odrębny majątek każdego z małżonków stanowią m.in przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił. Wszystko więc zależy od treści oświadczenia darczyńcy - jeżeli darowizna była przeznaczona tylko dla Pana, a darczyńca nie wspomniał, że przeznaczona jest ona także dla małżonki, darowana ziemia stanowić będzie Pański majątek odrębny.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • ALE 2012-12-21 10:29:02

    mam podobną sytuację,lecz dotyczy mieszkania.ZOSTAŁO ONO ZAKUPIONE OD GMINY Z KSIĄŻECZKI ,KTÓRĄ SCEDOWAŁ NAMNIE OJCIEC Z WKŁADEM NA WYKUP MIESZKANIA,BYŁO TO W TRAKCIE TRWANIA MAŁZEŃSTWA,MOJ OJCIE Z MOJA MATKA TYLKO MNIE DAROWALI CALY WKLAD NA ZAKUP MIESZKANIA,MOJ BYŁY MĄZ DOMAGA SIE SPLATY POLOWY,PROSZE POWIEDZIEC CZY MU SIE NALEZY


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika