Małżonkowie jako strona postępowania podatkowego
Pytanie:
"Kto powinien być stroną we wszczętym postępowaniu podatkowym, a następnie kto powinien być adresatem decyzji w następującej sytuacji: (1) postępowanie dotyczy roku 1999 - podatek od osób fizycznych; (2) za rok 1999 rozliczyłam się sama; (3) do 2000 roku pozostawałam w związku małżeńskim z pierwszym mężem i w tym roku się z nim rozwiodłam; (4) w roku 2001 wstąpiłam w związek małżeński z obecnym mężem. Urząd skarbowy kieruje wszczęcie postępowania dotyczące 1999 roku do mnie i obecnego męża. Czy jest to słuszne, skoro wtedy pozostawałam w innym związku małżeńskim, a obecnego męża nie znałam?"
Odpowiedź prawnika: Małżonkowie jako strona postępowania podatkowego
Zgodnie z art. 133 § 3 Ordynacji podatkowej, w przypadku, o którym mowa w art. 92 § 3 Ordynacji podatkowej (przepis ten, dodany 1.01.2003 r., dotyczy wyłącznie małżonków rozliczających się wspólnie), jedną stroną postępowania są małżonkowie i każdy z nich jest uprawniony do działania w imieniu obojga.
Jeżeli zatem postępowanie podatkowe nie dotyczy roku podatkowego, w którym małżonkowie podlegali wspólnemu opodatkowaniu (tym bardziej, jeśli nie byli jeszcze małżeństwem, co jest podstawową przesłanką wspólnego opodatkowania) to stroną takiego postępowania może być tylko i wyłącznie małżonek, którego rozliczenia z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych przedmiotowe postępowanie dotyczy.
Jeżeli wbrew wskazanym wyżej regułom organ niesłusznie prowadzi postępowanie przeciwko małżeństwu jako stronie, mogą oni - w zależności od przyjętej w postępowaniu strategii obrony - bądź zwrócić organowi uwagę już w trakcie postępowania (w przypadku chęci szybkiego wyjaśnienia sprawy) lub dopiero w odwołaniu od decyzji (w przypadku chęci przedłużenia postępowania).
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?