e-prawnik.pl Porady prawne

Miejsce rejestracji samochodu

Pytanie:

Czy posiadając meldunek stały w mieście A mogę zarejestrować samochód w B, jeżeli posiadam w B meldunek tymczasowy albo jeżeli nie posiadam meldunku tymczasowego? W szczególności chodzi o zarejestrowanie pojazdu w mieście B i możliwość korzystania z uprawnień w miejscu zamieszkania tymczasowego w strefie płatnego parkowania.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Miejsce rejestracji samochodu

22.3.2016

Obowiązek rejestracji pojazdu oraz warunki jego dokonania określają przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie z jego artykułem 73 rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana.

Jak wynika wprost z przytoczonego przepisu nie rozstrzyga tutaj zameldowanie Pana, ale Pana miejsce zamieszkania, co w prawie wcale nie musi być tożsame.

Problem polega jedynie na tym, iż bardzo często same urzędy dla ułatwienia sobie pracy kierują się adresem zameldowania właściciela pojazdu. Nie ma jednak żadnych podstaw, aby urzędnik wydziału komunikacyjnego miasta, w którym ma Pan miejsce zamieszkania (tu byłoby to zapewne miasto B) odmówił Panu rejestracji pojazdu. Będzie Pan musiał jednak wykazać, iż to miasto faktycznie jest miejscem Pana zamieszkania. W tym celu należy odwołać się do przepisów kodeksu cywilnego. W przypadku braku zameldowania tymczasowego będzie Pan musiał wykazać, iż miejscowość B, to miejscowość, w której Pan przebywa z zamiarem stałego pobytu. Taka jest bowiem definicja miejsca zamieszkania w kodeksie cywilnym i do niej powinien Pan się odwoływać, zwłaszcza wobec postępującego ograniczenia znaczenia meldunku (aż do jego zniesienia).

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (6)

Re: Miejsce rejestracji samochodu

stoda

14.2.2018 14:23:17

Re: Miejsce rejestracji samochodu

No i wlasnie. Ja na stale mieszkam w Szkocji. Mam zamiar kupic nowe auto i juz widze ten bal z urzednikami.

Re: Miejsce rejestracji samochodu

Necik

11.11.2017 19:56:33

Re: Miejsce rejestracji samochodu

Krzysztofie ty gnido, zajmij się swoim życiem a nie sąsiadki - kapusiu.

Re: Miejsce rejestracji samochodu

pablo

10.10.2017 19:35:40

Re: Miejsce rejestracji samochodu

Jestem zameldowany w Radomiu, ale mieszkam w innej miejscowości.Moja żona chce abym był współwłaścicielem samochodu. Czy muszę się meldować w tej miejscowości??

Re: Miejsce rejestracji samochodu

Krzysztof

29.6.2017 11:16:1

Re: Miejsce rejestracji samochodu

Witam Moja sasiadka mieszkajaca na stale w warszawie od kilku lat jezdzi samochodem na rejstracjach z bialostockiego. Twierdzi, ze wszysstko jest zgodne z prawem, poniewaz ona jest drugim wlascicielem samochodu a pierwszym wlascicielem jest jej brat mieszkajacy w bialostockim. Czy nie popelnia ona jednak przestepstwa ubezpieczeniowego? Dziekuje za ustosunkowanie sie do powyzszego pozdr. Krzysztof

Re: Miejsce rejestracji samochodu

piotr

27.3.2017 15:56:5

Re: Miejsce rejestracji samochodu

chce kupic auto w miejscu gdzie nie mam zameldowania... mieszkam z partnerka w innym miescie - ma ona umowe najmu na siebie ... ja pracuje za granica , ale gdy jestem w Polsce przebywam u niej. chcemy kupic nowe auto z salonu samochodowego... czy by dokonac rejestracji samoch (dow. rejest. i tablice) musze jechac do miejsca zameldowania? co mam zrobic by tego uniknac?

Re: Miejsce rejestracji samochodu

andrzej

27.12.2009 2:0:58

Re: Miejsce rejestracji samochodu

mam podpisana umowe notarialna wstepna na kupno mieszkania , z przyczyn ode mnie niezaleznych a mieszkam juz w tym mieszkaniu- akt notarialny podpisze dopiero za 4 miesiace- odmowiono mi przerejestrowania auta w miejscu w ktorym mieszkam i kazano przyjsc z meldunkiem- wiec niech nikt mi nie mowi ze mozna zarejestrowac auto w miejscu zamieszkania- a jest to elblag

Pokaż wszystkie komentarze (6)

Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ