Minimalizacja podatku od umowy wydawniczej

Pytanie:

"Planujemy zawrzeć umowę z wydawnictwem rosyjskim na przetłumaczenie i wydanie na rynku polskim książki, do której mają prawo. W umowie sprecyzowaliśmy wartość praw autorskich (procent od każdej sprzedanej książki). Mamy wpłacić Rosjanom zaliczkę na poczet praw autorskich. Dowiedzieliśmy się, iż musimy zapłacić polskiemu Urzędowi Skarbowemu 20% podatku od praw autorskich i praw pokrewnych. Wiemy także, iż istnieje umowa między Polska i Rosją o unikaniu podwójnego podatku (10% płacimy my, 10% Rosjanie, dzieląc podatek 20% na połowę. Dzięki temu możemy w pewnym stopniu zmniejszyć podatek. Czy jest jeszcze jakiś inny sposób by zminimalizować kwotę pobieranego przez nasz Urząd podatku?"

Odpowiedź prawnika: Minimalizacja podatku od umowy wydawniczej

Zgodnie z art. 91 ust. 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 1997 r., umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania - jako umowa międzynarodowa ratyfikowana za uprzednią zgodą wyrażoną w ustawie - ma pierwszeństwo przed ustawą (np. ustawami o podatkach dochodowych).

Jak stanowi art. 11 ust. 1 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzona w Moskwie dnia 22 maja 1992 r., należności z tytułu praw autorskich i licencji, powstające w jednym Umawiającym się Państwie (np. Polsce) i wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie (np. Rosji), mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie (tj. w Rosji). Jednakże należności z tytułu praw autorskich i licencji mogą być także opodatkowane w tym Umawiającym się Państwie, w którym powstają (tj. w Polsce), i zgodnie z ustawodawstwem tego Państwa, lecz ustalony w ten sposób podatek nie może przekroczyć 10 procent kwoty brutto dochodu z tego tytułu.

Zgodnie z art. 11 ust. 2 Umowy, określenie "należności autorskie i licencyjne", użyte w niniejszym artykule, oznacza m.in. wszelkiego rodzaju należności uzyskiwane z tytułu użytkowania lub prawa do użytkowania każdego prawa autorskiego do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego.

Zastosowanie powyższej regulacji daje podmiotowi polskiemu najlepszą możliwość zmniejszenia (z 20% do 10%) wysokości podatku pobieranego u źródła (w Polsce) od należności z tytułu prawa autorskich wypłacanych podmiotowi rosyjskiemu.

Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z ustawami o podatkach dochodowych zastosowanie stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania jest możliwe pod warunkiem udokumentowania miejsca siedziby podatnika (podmiotu z Rosji) dla celów podatkowych uzyskanym od podatnika certyfikatem rezydencji (zaświadczenie o miejscu siedziby podatnika dla celów podatkowych wydane przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca siedziby podatnika).


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika