Moc wiążąca dokumentu nazwanego "porozumienie"

Pytanie:

"W lipcu 2005 r. zostało zawarte porozumienie między mną czyli właścicielem lokalu handlowego w Świnoujściu a deweloperem ze Szczecina, który wybudował apartamentowce tuż obok mnie. Wymagana była moja zgoda na dosunięcie się do mojej ściany. Na mocy zawartego porozumienia zgodziłem się na dosunięcie do mnie i odpowiednie podpisy na dokumentacji a w zamian developer jako formę zapłaty niepieniężnej zobowiązał się do odstąpienia mi bezpłatnie ok 42.5 m kw terenu bezpośrednio przyległego do mojego lokalu z tyłu a będącego jak na razie jego własnością. Ponieważ teren był na czas budowy zajęty, to umówiliśmy się ustnie, że do muszę poczekać do czasu zakończenia prac budowlanych przez dewelopera. Te właśnie niedawno się zakończyły w związku z tym udaję się niebawem do siedziby firmy celem sfinalizowania drugiej strony transakcji (pierwszą było wyrażenie przeze mnie zgody, drugą jest przekazanie mi nieodpłatnie terenu) w sposób formalny a więc z notariuszem. Czy tak zawarte POROZUMIENIE (wyraźnie jest napisane to słowo na górze) w lipcu 2005 r., na którym są określony warunek tej transakcji zamiennej ale nie ma żadnego terminu wygaśnięcia itp oraz podpisy prezesa firmy deweloperskiej i mój, ma w chwili obecnej moc prawną taką, że można na jego podstawie domagać się sporządzenia aktu notarialnego czyli faktycznego przeniesienia własności tego terenu na mnie? Czy istnieje możliwość, że deweloper może mnie w jakiś sposób oszukać? I czy UMOWA a POROZUMIENIE to jest to samo czy jest pewna różnica?"

Odpowiedź prawnika: Moc wiążąca dokumentu nazwanego "porozumienie"

Przede wszystkim należy rozstrzygnąć, czy między Panem a deweloperem została zawarta umowa. Umowę zawiera się przez złożenie zgodnych oświadczeń woli wszystkich stron. O ile obie strony wyrażają wolę zawarcia umowy, co można stwierdzić przez interpretację ich oświadczeń woli zgodnie z zasadami określonymi w kodeksie cywilnym (art. 60, art. 65 k.c.), sama nazwa dokumentu zawierającego te oświadczenia nie oznacza, że ma on charakter niewiążący.

Bez znajomoÅ›ci treÅ›ci dokumentu, o którym Pan pisze, nie można jednoznacznie stwierdzić, czy jest to ważna umowa. W szczególnoÅ›ci nie sposób dokonać wykÅ‚adni oÅ›wiadczeÅ„ woli bez znajomoÅ›ci ich treÅ›ci. Nie jest też przesÄ…dzone, czy prezes firmy deweloperskiej byÅ‚ umocowany do zawarcia umowy (przykÅ‚adowo, jeżeli firma jest spóÅ‚kÄ… z ograniczonÄ… odpowiedzialnoÅ›ciÄ…, być może umowa spóÅ‚ki przewiduje konieczność dziaÅ‚ania dwóch czÅ‚onków zarzÄ…du Å‚Ä…cznie).

PrzyjmujÄ…c, że umowa zostaÅ‚a zawarta, powstaje pytanie o jej charakter. Tutaj również bez znajomoÅ›ci jej treÅ›ci nie można, niestety, o niczym przesÄ…dzić. Istnieje kilka możliwoÅ›ci. Można tÄ™ umowÄ™ uznać za umowÄ™ zobowiÄ…zujÄ…cÄ… do przeniesienia wÅ‚asnoÅ›ci, co skutkowaÅ‚oby nieważnoÅ›ciÄ… przynajmniej tej jej części, która dotyczy zobowiÄ…zania do przeniesienia wÅ‚asnoÅ›ci gruntu, ze wzglÄ™du na niespeÅ‚nienie formy aktu notarialnego (art. 158 k.c.).

Może też okazać siÄ™, że jest to umowa przedwstÄ™pna, zobowiÄ…zujÄ…ca do zawarcia kolejnej umowy przenoszÄ…cej wÅ‚asność. Wówczas jednak zawarcie umowy przyrzeczonej można wyegzekwować tylko jeżeli przedwstÄ™pna umowa czyni zadość wymaganiom, od których zależy ważność umowy przyrzeczonej, w szczególnoÅ›ci wymaganiom co do formy. Niezależnie od kwestii ustalenia, jakÄ… treść miaÅ‚aby umowa przyrzeczona, ponownie problemem staje siÄ™ brak formy aktu notarialnego. Jeżeli zatem zawarte przez Pana „porozumienie" zakwalifikować jako umowÄ™ przedwstÄ™pnÄ…, w razie uchylenia siÄ™ drugiej strony od zawarcia umowy mimo wezwania i wyznaczenia odpowiedniego terminu (art. 389 k.c.), pozostawaÅ‚oby jedynie roszczenie o naprawienie szkody, którÄ… poniósÅ‚ Pan przez to, że liczyÅ‚ Pan na zawarcie umowy przyrzeczonej (art. 390 §1 k.c.).

Oczywiście nie można wykluczyć, że deweloper zgodzi się zawrzeć umowę przenoszącą własność i wszystkie powyższe rozważania okażą się w Pana przypadku nieprzydatne.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika