Moment powstania ochrony prawnoautorskiej dzieła

Pytanie:

"Kiedy powstaje ochrona prawnoautorska dzieła? Czy wtedy, kiedy się je zarejestruje? "

Odpowiedź prawnika: Moment powstania ochrony prawnoautorskiej dzieła

Zgodnie z założeniami ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej - prawie autorskim), autorskie prawa majątkowe oraz autorskie prawa osobiste, powstają z chwilą ustalenia utworu/dzieła (np. gry multimedialnej). Jak podkreśla się powszechnie w nauce przedmiotu chodzi tutaj o „uzewnętrznienie", umożliwiające zapoznanie się z utworem przez osobę inną niż twórca.
Zatem, zgodnie z art. 1 ust. 4 prawa autorskiego, powstanie ochrony prawnoautorskiej nie zależy od spełnienia jakichkolwiek formalności, czyli np. dokonania rejestracji dzieła, umieszczania odpowiednich adnotacji, noty copyrightowej, czy wreszcie rejestracji wzoru przemysłowego. Tak więc, naruszenie ingerujące w autorskie prawa majątkowe (podmiotu dysponującego tymi prawami) lub autorskie prawa osobiste (bezpośredniego twórcy gry), mogą pociągać za sobą odpowiedzialność zarówno cywilną jak i karną.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kasi 2017-04-07 22:17:38

    Witam serdecznie, mam pytanie. W jaki sposob mozna objac ochrona prawnoautorska wzor? Chodzi o to, ze chcialabym produkowac pewien produkt, opierajac sie na wzorze innej firmy, lecz na ich stronie napisane jest ze wzor objety jest ochrona.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika