Montaż okien dachowych przez współwłaściciela
Pytanie:
"Jestem właścicielem mieszkania znajdującego się na drugim, ostatnim piętrze budynku zbudowanego w latach 30tych. Budynek ten zamieszkują jeszcze dwie rodziny na niższych piętrach. Budynek jest podzielony na poszczególne lokale na zasadzie współwłasności. Mój udział we wspomnianej współwłasności wynosi 25,9% choć chyba nie jest to istotne dla sprawy. W moim mieszkaniu znajdują się skosy, które są elementem konstrukcji dachu. Chcę w tych skosach zamontować okna dachowe, aby doświetlić mieszkanie. Jakie przepisy prawne muszę uwzględnić przy planowaniu modernizacji mieszkania? Czy muszę pytać o zgodę sąsiadów (dach jest częścią elewacji, chyba)?"
Odpowiedź prawnika: Montaż okien dachowych przez współwłaściciela
Jak wynika z opisu sytuacji wspóÅ‚wÅ‚aÅ›ciciele nie wyodrÄ™bnili poszczególnych lokali, a użytkujÄ… je najprawdopodobniej na postawie podziaÅ‚u quoad usum (podziaÅ‚u do korzystania). Zastosowanie znajdÄ… wiÄ™c przepisy kodeksu cywilnego o wspóÅ‚wÅ‚asnoÅ›ci (art. 195-221) oraz przepisy ustawy Prawo budowlane. Zrobienie otworów w dachu i montaż w nich okien dachowych należaÅ‚oby uznać za czynność przekraczajÄ…cÄ… zakres zwykÅ‚ego zarzÄ…du. W takiej sytuacji zamontowanie okien dachowych wymaga zgody wszystkich wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli oraz decyzji o pozwoleniu na budowÄ™. ProszÄ™ pamiÄ™tać, iż starajÄ…c siÄ™ o pozwolenie na budowÄ™ podpisze Pan oÅ›wiadczenie o prawie do dysponowania nieruchomoÅ›ciÄ… na cele budowlane, pod groźba odpowiedzialnoÅ›ci karnej. A w tym wypadku prawo do dysponowania jest naszym zdaniem uzależnione od zgody pozostaÅ‚ych wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicieli.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?