Nabycie działki jako darowizny

Pytanie:

"W grudniu 2004 r. otrzymano jako darowiznę działkę rekreacyjną. Mam kilka pytań: 1. Czy można ją teraz sprzedać i nie płacić podatku od dochodu? 2. Kiedy można ją sprzedać? 3. Jakie kary grożą za niezapłacenie podatku? 4. Do kiedy fiskus może się o to upomnieć?"

Odpowiedź prawnika: Nabycie działki jako darowizny

Odpowiedzi na powyższe pytania należy szukać w ustawie o podatku od spadków i darowizn z 28.07.1983 (tekst jednolity Dz.U. Nr 142, poz. 1514 z 03.06.2004 z późn.zm.). Natomiast dla prawidłowej oceny stanu faktycznego należałoby zapoznać się z umową darowizny.

Przede wszystkim dla ustalenia wysokości podatku od darowizn znaczenie ma stopień pokrewieństwa darczyńcy z obdarowanym. Ustawa przewiduje wówczas ulgi (wartość darowizny do ustalonej kwoty nie stanowi podstawy opodatkowania) bądź też zwolnienie z podatku (np. w przypadku I grupy podatkowej). Określenie grupy podatkowej, w rozumieniu tej ustawy – art. 14, ma ogromne znaczenie dla wyliczenia samego podatku, możliwości skorzystania z ulgi, bądź stwierdzenia możliwości niepłacenia podatku w ogóle. Uprawnienia te pociągają oczywiście za sobą dalsze skutki, jak choćby w przypadku rozporządzenia przedmiotem darowizny przez obdarowanego. Opisany stan faktyczny nie zawiera podstawowych danych, więc ogólnie rzecz ujmując, od wartości przedmiotu darowizny podatek powinien być wyliczony i odprowadzony do urzędu skarbowego. Za wartość przedmiotu darowizny należy uznać jej wartość rynkową. W opisanym stanie faktycznym mowa jest o działce, czyli nieruchomości. Do skutecznej zmiany właściciela nieruchomości niezbędne jest zachowanie formy aktu notarialnego, a notariusze – w myśl art. 18 – są płatnikami podatku od darowizn. Oznacza to – w braku zapłaty podatku od darowizn – że strony umowy darowizny skorzystały z preferencyjnych zasad opodatkowania darowizn, przewidzianych np. dla grup podatkowych, a podstawa zastosowania preferencyjnego opodatkowania powinna być w umowie darowizny wskazana. Art. 15 ustawy zawiera tabelę podatku od 3% do 12 %, której zastosowanie zależne jest od pokrewieństwa stron umowy darowizny.

Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn z 04.05.2001 r. określa obowiązki w zakresie informowania organów podatkowych przez strony umowy darowizny. W zakresie rozliczeń z fiskusem zastosowanie mieć będą także przepisy ordynacji podatkowej. Samo zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem lat 5 i do tego czasu fiskus zawsze skutecznie może się o swoją daninę upomnieć – nie tylko do wysokości samego podatku, lecz również o odsetki skarbowe za czas zwłoki.

Ponadto prosimy zapoznać się z odpowiedzią Podatek od sprzedanej nieruchomości


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika