Nabycie od spadkobierców nie wpisanych do KW

Pytanie:

"Zamierzam kupić mieszkanie którego właścicielem ujawnionym w księdze wieczystej jest małżeństwo posiadające dwójkę dzieci (pełnoletnich). Mąż nie żyje, nie przeprowadzono postępowania spadkowego. Zgodnie z zasadą współwłasności prawa do nieruchomości udział spadkowy przysługuje w 50 % żonie i po 25% dzieciom. Wszyscy wyrazili ustną zgodę na sprzedaż lokalu. W jaki sposób powini wyrazić zgodę na sprzedaż aby miała ona moc prawną (czy wystarczy pisemne oświadczenie) oraz kogo wymienić w akcie notarialnym? "

Odpowiedź prawnika: Nabycie od spadkobierców nie wpisanych do KW

Zgodnie z art. 34 ustawy o księgach wieczystych i hipotece, jeśli wpisany w księdze właściciel zmarł, a spadkobiercy sprzedali nieruchomość na rzecz osoby trzeciej, nie jest koniczne wpisywanie do księgi wieczystej tych spadkobierców - współwłaścicieli nieruchomości, jeśli zbyli oni nieruchomość na rzecz osoby trzeciej. Wystarczy, że końcowy nabywca, czyli Pan, składając wniosek o wpis prawa własności nieruchomości w księdze wieczystej wykaże odpowiednimi dokumentami swoje następstwo prawne po osobie wpisanej do ksiegi wieczystej (a już nie żyjącej). Dokumenty, za pomocą których można wykazać swoje następstwo prawne to stwierdzenie nabycia spadku (wykazujące, że zbywcy lokalu rzeczywiście byli do tego upoważnieni ponieważ odziedziczyli spadek po osobie wpisanej do KW) i umowa sprzedaży lokalu (wskazująca, że jest Pan aktualnym właścicielem tego lokalu, a lokal nabył pan od osób uprawnionych do rozporządzania nim). W akcie notarialnym zdecydowanie należy wymienić w miejscu zbywców wszystkich spadkobierców, o co powinien zadbać notariusz (jednakże fakt, że są oni spadkobiercami powinien być udokumentowany postanowieniem sądowym o stwierdzeniu nabycia spadku wydanym w postępowaniu spadkowym, ponieważ zgodnie z art. 1027 ustawy Kodeks cywilny, spadkobierca może udowodnić swe prawa wynikające z dziedziczenia tylko stwierdzeniem nabycia spadku).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika