Nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności

Pytanie:

"W Sądzie Apelacyjnym wygrałem ostatecznie z ZUS-em sprawę o prawo do renty w okresie ostatnich 5 lat. Mimo tego ZUS cały czas robi mi problemy z wypłatą należnych mi świadczeń. W celu skorzystania z egzekucji komorniczej zwróciłem się więc do w/w Sądu z prośbą o przesłanie mi treści wyroku wraz z klauzulą wykonalności. Po pewnym czasie otrzymałem z Sądu odpis treści wyroku, ale bez tej klauzuli. Podczas rozmowy telefonicznej z sekretariatem Sądu dowiedziałem się, że klauzuli wykonalności nie otrzymam, bo ZUS nie podlega egzekucji komorniczej. Mój wyrok jest prawomocny, więc chyba nic nie stoi na przeszkodzie nadania mu tej klauzuli. Co zatem powinienem zrobić, żeby ją uzyskać?"

Odpowiedź prawnika: Nadanie wyrokowi klauzuli wykonalności

Zgodnie z kodeksem postępowania cywilnego w razie uwzględnienia odwołania sąd zmienia zaskarżoną decyzję w całości lub w części i orzeka co do istoty sprawy. Sąd określa czy przysługuje odwołującemu się renta, od jakiego czasu powstała niezdolność jeśli odwołujący domagał się też ustalenia wysokości świadczeń sąd ma o tym obowiązek orzec. Sąd nie bada zasadności treści tytułu egzekucyjnego, bada natomiast, czy przedstawiony mu dokument nadaje się do wykonania w drodze egzekucji. Jeśli doszło tylko do ustalenia prawa do renty, to należy złożyć wniosek o jej wypłatę. Jeśli ZUS odmawia jej wypłaty, to można uzyskać osobny wyrok o nakaz wypłaty świadczeń. Sam wyrok o ustalenie prawa do renty nie określa wysokości żądania. Wyrok ustalający prawo jest samowykonalny i nie nadaje się mu klauzuli wykonalności. Natomiast z tego orzeczenia wynika prawo do świadczeń (po złożeniu wniosku).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika