Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Poręczyciel wekslowy odpowiada tak samo jak ten, za kogo poręczył. Jest to podstawowa zasada, wynikająca z przepisów prawa wekslowego (art. 32 ustawy prawo wekslowe). Wierzyciel wekslowy może wiec dochodzić roszczenia zarówno od dłużnika głównego (wystawcy weksla) jak i poręczyciela. Ich odpowiedzialność bowiem jest solidarna. Oznacza to, iż możliwe jest dochodzenie roszczeń tak od samego dłużnika głównego jak i od samego poręczyciela oraz od dłużnika i poręczyciela łącznie. W przypadku poręczenia weksla przez kilka osób, zasady powyższe stosowane są analogicznie. Innymi słowy wierzyciel może swobodnie wybrać, od kogo chce dochodzić roszczenie. Wierzyciel postąpił więc zgodnie z prawem domagając się wykupienia weksla wyłącznie od Pani.
Możliwą formą obrony (w zależności na jakim etapie jest aktualnie postępowanie) byłoby podważanie ważności weksla, jeśli zachodzą ku temu okoliczności, bądź też zarzucenie nie przedstawienie weksla do zapłaty, która to okoliczność także może być podnoszona w postępowaniu sądowym. Warto ustalić czy weksel został wypełniony zgodnie z deklaracją wekslową – umową określającą zasady wypełnienia weksla. Oczywiście przepisy postępowania cywilnego przewidują odpowiednie terminy dla wnoszenia określonych środków odwoławczych. Dlatego też w Pani interesie leży niezwłoczne zainteresowanie się sprawą i ustalenie, na jakim etapie jest postępowanie, jakie, i czy w ogóle przysługują Pani jeszcze jakieś środki obrony. Prawdopodobnie sprawa nie jest jeszcze na etapie postępowania egzekucyjnego tylko sądowego a pismem które Pani otrzymała był nakaz zapłaty. Nie jest wykluczone, iż konieczne będzie skorzystanie z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, adwokata czy też radcy prawnego, w celu zapewnienia Pani należytego bezpieczeństwa.
Na marginesie można wspomnieć, iż w przypadku gdyby zapłaciła Pani za weksel (wykupiła go po przedstawieniu do zapłaty) nabyłaby Pani z mocy samego prawa uprawnienie wierzyciela wekslowego – stałaby się Pani wierzycielem i mogłaby Pani żądać zapłaty należności tak od dłużnika głównego (wystawcy) jak i pozostałych poręczycieli.