Nakaz zapłaty a zmiana po stronie pozwanego

Pytanie:

"Przeciwko mnie został skierowany pozew do sądu o zapłatę. Powód żądał, abym zapłacił zaległe faktury ponieważ na umowie był mój podpis. Odrzuciłem pozew ponieważ ja byłem tylko pełnomocnikiem innej osoby prowadzącej działalność gospodarczą i podpisałem umowę w jej imieniu. Sąd zarządził posiedzenie, na którym pouczył powoda o niewłaściwym skierowaniu pozwu. Następnie w piśmie procesowym powód zgłosił wniosek o zmianę treści nakazu zapłaty twierdząc, że został wprowadzony w błąd brakiem informacji, że działałem z upoważnienia. Czy w ogóle istnieje możliwość zmiany treści nakazu zapłaty w ramach tego samego pozwu i tej samej sprawy sądowej? Dodam, że sąd wezwał na następną rozprawę osobę, wobec której poprawny pozew powinien być skierowany. Czy ta osoba może być w ogóle stroną w sprawie w przypadku, gdy pozew nie był skierowany pod jej adresem? "

Odpowiedź prawnika: Nakaz zapłaty a zmiana po stronie pozwanego

Z pytania wynika, że powód skierował do sądu wniosek o wydanie nakazu zapłaty przeciwko Panu. Sąd przesłał treść wyroku wraz z nakazem zapłaty, a Pan wniósł sprzeciw (w upominawczym) lub zarzuty (w nakazowym). W razie wniesienia sprzeciwu od nakazu zapłaty wyznacza się rozprawę.

Opisana sytuacja polega na przekształceniu podmiotowym procesu. Przepisy kodeksu postępowania cywilnego przewidują możliwość „zamiany” stron. Otóż jeżeli okaże się, że powództwo nie zostało wniesione przeciwko osobie, która powinna być w sprawie stroną pozwaną, sąd na wniosek powoda lub pozwanego wezwie tę osobę do wzięcia udziału w sprawie. Osoba wezwana do wzięcia udziału w sprawie w charakterze pozwanego może za zgodą obu stron wstąpić w miejsce pozwanego, który wówczas będzie zwolniony od udziału w sprawie. W razie wyrażenia zgody na zmianę strony pozwanej, pozwany (Pan) może w terminie dwutygodniowym złożyć sądowi wniosek o przyznanie kosztów od strony powodowej, niezależnie od późniejszego wyniku sprawy.

Jednakże takie przekształcenie podmiotowe nie jest możliwe w postępowaniu nakazowym, natomiast dopuszczalne jest w postępowaniu upominawczym. Jeżeli więc miało miejsce postępowanie nakazowe, to mimo wezwania faktycznie zobowiązanego do zapłaty przez sąd nie będzie mógł on wstąpić w Pana miejsce. Wtedy najprawdopodobniej sąd oddali pozew.

Warto też pamiętać, że w razie wniesienia sprzeciwu lub zarzutów nakaz zapłaty traci moc. Stąd nie jest możliwe spełnienie postulatu powoda, który domaga się zmiany jego treści.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika