Nakaz zapłaty na podstawie kopii faktury

Pytanie:

"Na podstawie umowy pisemnej jedna firma drugiej firmie wydaje pracownikom tej drugiej za bony towary spożywcze na przygotowanie posiłków profilaktycznych. Firma realizująca bony wystawia faktury VAT za okresy miesięczne. W umowie zapisane jest, że odbiorca upoważnia wystawcę faktury do odbioru jej bez podpisu. Czy same oryginalne kopie faktur, które nie zostały zapłacone w terminie wystarczą do pozwu w postępowaniu nakazowym?"

Odpowiedź prawnika: Nakaz zapłaty na podstawie kopii faktury

Jak rozumiemy ma Pan na myśli kopię faktury sporządzoną na specjalnym papierze samokopiującym powszechnie używanym do wystawiania faktur.

W sytuacji, gdy na podstawie umowy posiada Pan upoważnienie do odbioru faktury bez podpisu możliwe jest wystąpienie o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Z pewnością istnieje taka możliwość w przypadku oryginału faktury.

Upoważnienie powoda przez pozwanego do wystawiania faktur VAT bez podpisu może być traktowane jako zaakceptowanie przez dłużnika rachunku uzasadniające wydanie przez sąd nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym zgodnie z art. 485 § 1 pkt 2 [kodeksu postępowania cywilnego – przyp. red] (wyr. SN z 23 lutego 2006 r., II CSK 131/05, LexPolonica nr 1155095, z glosami Ł. Kozłowskiego, PS 2007, nr 4, s. 145, S. Cieślaka, Palestra 2007, nr 11-12, s. 273 oraz B. Draniewicza, MoP 2009, nr 6, s. 344)(tak: Maria Jędrzejewska w: Jędrzejewska Maria, Weitz Karol, Ereciński Tadeusz, Gudowski Jacek Najnowsze wydanie:  Kodeks postępowania cywilnego. Komentarz. Część pierwsza. Postępowanie rozpoznawcze. Część druga, Postępowanie zabezpieczające; Warszawa 2009 LexisNexis (wydanie III) ss. 2308).

Jednakże w przypadku kopii faktury wątpliwe jest, aby na tej podstawie sąd wydał nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. Decyzja w tym zakresie będzie należała do sądu.

Jednakże wskazujemy, iż zamieszczenie w pozwie wniosku o wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym nie będzie miało dla Pana ujemnych skutków. W szczególności, jeżeli sąd uzna, iż nie zachodzi podstawa do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym to wezwie Pana do uzupełnienia opłaty sądowej i po uzupełnieniu wyda nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym lub skieruje sprawę na rozprawę jeżeli nie zachodzą przesłanki do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Wezwanie do uzupełnienia opłaty sądowej związane jest z tym, iż w postępowaniu nakazowym powód jest zobowiązany do wniesienia ¼ wysokości opłaty sądowej natomiast w postępowaniu upominawczym lub zwykłym powód powinien uiścić opłatę sądową w pełnej wysokości.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • kisek 2012-05-22 09:32:13

    Upoważnienie powoda przez pozwanego do wystawiania faktur VAT bez podpisu może być traktowane jako zaakceptowanie przez dłużnika rachunku i wyr. SN z 23 lutego 2006 r., II CSK 131/05 jako wykładnia tej tezy sa jak najbardziej nieaktualne. Skoro w tamtym stanie prawnym SN wziął pod uwagę przepisy podatkowe jako własne dla uzasadnienia to równiez w nowysm stanie prawnym ( m.in. ustawa o VAT) kłóci się z logicznym uzasadnieniem dla tego stanowiska. Otóz w onbrocie gospodarczym faktura VAT jest tylko i wyłacznie dokumentem podatkowym i ksiegowym. Dziś nie wymagane jest podpisanie faktury ani przez wystawcę ani przez odbiorcę dla uznania jej za dokument podatkowy i ksuiegowy. Sens jej wystawienia polega na podstawie do obliczenia VAT. Dlatego w postepowaniu nalazowym jakakolwiek faktura nie zaakceptowana co do treści przez dłuznika nie powinna stanowić dowodu a tym bardziej uznania o tzw. wyprzedzającej akceptacji długu przed powstaniem zobowiązania. Opieranie sie na w/w tezie SN również w komentarzach akceptujacych jest groźne dla obrotu gospodarczewgo i ewaluuje w kierunku akceptowania dowolnej interpretacji art. 485 § 1 pkt 2 KPC. Postepowanie nakazowe co do idei ma rzeczywiscie ułatwic dochodzenia roszczeń ale nie można akceptować przerzucania ciężarów i ewentualnych szkód spowodowanych tym uproszczeniem na domniemanego a nie rzeczywistego dłuznika


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika