Nakaz zapłaty po śmierci dłużnika

Pytanie:

"Zmarł mój dłużnik. Posiadam wystawiony przez niego weksel in blanco poręczony przez jego żonę (która żyje). Zmarły pozostawił testament, w którym wskazał spadkobierców, jednak spadkobiercy nie są pewni, czy przyjąć czy odrzucić spadek. Czy w wypadku, gdy złożę pozew w postępowaniu nakazowym przeciwko żonie i spadkobiercom, to w razie odrzucenia spadku nakaz zostanie uchylony, czy jedynie ograniczony do żony i ew. pozostałych spadkobierców? W jaki sposób uzyskać tytuł egzekucyjny w celu przeprowadzenia egzekucji z nieruchomości, która wchodzi w skład spadku odrzuconego przez wszystkich spadkobierców i zostaje przejęta przez Skarb Państwa? Na nieruchomości tej jest ustanowiona na moją rzecz hipoteka kaucyjna. Trzeba też pamiętać o wyłączeniu odpowiedzialności Skarbu Państwa za długi spadkowe."

Odpowiedź prawnika: Nakaz zapłaty po śmierci dłużnika

Śmierć wystawcy weksla nie wpływa ujemnie na możliwość poszukiwania przez posiadacza weksla (wierzyciela) zaspokojenia długu zabezpieczonego wekslem od innego podmiotu - w tej sytuacji mogą to być spadkobiercy zmarłego dłużnika wekslowego oraz poręczyciel wekslowy. Od wierzyciela zależy, czy zdecyduje się złożyć pozew przeciwko wszystkim tym osobom, jednej z nich, czy też tylko niektórym.

Faktycznie, sytuacja skomplikuje się, jeśli spadkobiercy odrzucą spadek i dojdzie do dziedziczenia przez Skarb Państwa. Stosownie do treści art. 1023 kodeksu cywilnego Skarb Państwa nie mnoze odrzucić spadku, nie składa on także oświadczenia o przyjęciu spadku - spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. Oznacza to, że Skarba Państwa ponosi odpowiedzialność za długi spadkowe tylko do wartości ustalonego w inwentarzu stanu czynnego spadku. W konkretnym przypadku opianym w pytaniu będzie tu wchodziała zatem w rachubę wartość nieruchomości pomniejszona o wpisaną na niej wysokość hipoteki.

Powyższe uwagi nie stoją w sprzeczności z tezą, iż w razie uzyskania tytułu wykonawczego na poręczyciela wekslowego (żonę zmarłego dłużnika) wierzyciel będzie mógł skierować egzekucję do całego jej majątku.

W wypadku, gdyby dopero w toku postępowania sądowego (po złożeniu pozwu) okazało się, że niektórzy lub wszyscy spadkobiercy odrzucili spadek, decyzja sądu uzależniona będzie od stanowiska tych potencjalnych spadkobierców - to znaczy czy złożą oni zarzuty od nakazu zapłaty, czy też nie. Sąd oddali powództwo w stosunku do tych, którzy zakwestionują swój tytuł prawny do spadku. Poza tym na etapie nadania tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności wierzyciel, mając świadomość odrzucenia spadku przez określone osoby, może wnosić o nadanie klauzuli tylko w stosunku do niektórych dłużników (np. tylko w stosunku do żony-poręczyciela).


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika