Nakłady a prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia
Pytanie:
"Nawiązując do udzielonej odpowiedzi odnośnie pytania pt. "Podstawy unieważnienia testamentu" z dnia 28.07.2006, chciałabym się dowiedzieć w jakiej formie tzn. czy wniosku czy pozwu można żądać zwrotu wydatków dotyczących remontu domu, zakładając że pismo to będzie kierowane do sądu, gdyż na pewno nie zostanie poczyniony zwrot nakładów dobrowolnie przez wspomnianą ciotkę. Jak powinna wyglądać treść i forma pisma dotyczącego zwrotu poczynionych wydatków i nakładów? "
Odpowiedź prawnika: Nakłady a prowadzenie cudzych spraw bez zlecenia
Zgodnie z kodeksem cywilnym biorący do używania ponosi zwykłe koszty utrzymania rzeczy użyczonej. Jeżeli poczynił inne wydatki lub nakłady na rzecz, stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.
Zgodnie z regulacją zawartą w kodeksie cywilnym dotyczącą prowadzenia cudzych spraw bez zlecenia należy wskazać, że ten kto prowadzi cudzą sprawę wbrew wiadomej mu woli osoby, której sprawę prowadzi, nie może żądać zwrotu poniesionych wydatków i odpowiedzialny jest za szkodę, chyba że wola tej osoby sprzeciwia się ustawie lub zasadom współżycia społecznego. Wola ciotki była Pani znana. Ciotka godziła się na przeprowadzenie remontu. Zatem niemożliwość żądanie zwrotu wydatków odpada. Jeżeli prowadzący cudzą sprawę dokonał zmian w mieniu osoby, której sprawę prowadzi, bez wyraźnej potrzeby (potrzeba remontu istniała) lub korzyści tej osoby (korzyść też istniała bowiem zachowano substancję mieszkania) albo wbrew wiadomej mu jej woli (działo się to za przyzwoleniem), obowiązany jest przywrócić stan poprzedni, a gdyby to nie było możliwe, naprawić szkodę. Zatem również te przesłanki niemożności żądania nie zostały spełnione. W takim razie zwrot nakładów odbywa się wedle art. 753 par. 2 kodeksu cywilnego, który brzmi ” Jeżeli prowadzący cudzą sprawę działał zgodnie ze swoimi obowiązkami, może żądać zwrotu uzasadnionych wydatków i nakładów wraz z ustawowymi odsetkami oraz zwolnienia od zobowiązań, które zaciągnął przy prowadzeniu sprawy”.
Pismo procesowe w postaci pozwu powinno zawierać:
-
oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników;
-
oznaczenie rodzaju pisma (pozew o zwrot nakładów);
-
osnowę wniosku (żądanie zwrotu nakładów) lub oświadczenia oraz dowody (wykazujące wysokość nakładów poprzez rachunki za materiały itp.) na poparcie przytoczonych okoliczności;
-
podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika;
-
wymienienie załączników (np. rachunki, odpisy).
Gdy pismo procesowe jest pierwszym pismem w sprawie, powinno ponadto zawierać oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników oraz przedmiotu sporu, pisma zaś dalsze - sygnaturę akt. Do pisma należy dołączyć pełnomocnictwo, jeżeli pismo wnosi pełnomocnik, który przedtem nie złożył pełnomocnictwa. Poza tym pozew powinien czynić zadość warunkom pisma procesowego, a nadto zawierać:
-
dokładnie określone żądanie, a w sprawach o prawa majątkowe także oznaczenie wartości przedmiotu sporu, chyba że przedmiotem sprawy jest oznaczona kwota pieniężna;
-
przytoczenie okoliczności faktycznych uzasadniających żądanie, a w miarę potrzeby uzasadniających również właściwość sądu.
Pozew może zawierać wnioski o zabezpieczenie powództwa, nadanie wyrokowi rygoru natychmiastowej wykonalności i przeprowadzenie rozprawy w nieobecności powoda oraz wnioski służące do przygotowania rozprawy, a w szczególności wnioski o:
-
wezwanie na rozprawę wskazanych przez powoda świadków i biegłych;
-
dokonanie oględzin;
-
polecenie pozwanemu dostarczenia na rozprawę dokumentu będącego w jego posiadaniu, a potrzebnego do przeprowadzenia dowodu, lub przedmiotu oględzin;
-
zażądanie na rozprawę dowodów znajdujących się w sądach, urzędach lub u osób trzecich.
Najistotniejszym elementem jest wykazanie za pomocą dowodów faktu poczynienia nakładów i ich wysokości.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?