Należność dla kuratora

Pytanie:

"Wszcząłem egzekucję sądową z nieruchomości p-ko spółce z o.o., która ma ustanowionego kuratora \"w celu prowadzenia spraw spółki\" wskutek braku organów do reprezentowania. Czy kurator ma prawo żądać opłat za swój udział w egzekucji, a jeśli tak to z której kategorii zaspokojenia będzie korzystała ta opłata po sprzedaży nieruchomości, a jeśli egzekucja będzie bezskuteczna to czy ja nie będę obciążony tą opłatą za prowadzenie spraw spółki?"

Odpowiedź prawnika: Należność dla kuratora

W opisanej kwestii należy odnieść się do dwóch regulacji. Zgodnie z pierwszą z nich (Ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych), koszty sądowe obejmują opłaty i wydatki. Wydatkami są m. in. wynagrodzenie i zwrot kosztów poniesionych przez biegłych, tłumaczy oraz kuratorów ustanowionych dla strony w danej sprawie. Zgodnie z postanowieniami tej ustawy, do uiszczenia kosztów sądowych obowiązana jest strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki, chyba że ustawa stanowi inaczej. 

Bardziej trafnym będzie w niniejszej sytuacji przepis Kodeksu Rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z jego treścią, organ państwowy, który ustanowił kuratora, przyzna mu na jego żądanie stosowne wynagrodzenie za sprawowanie kurateli. Wynagrodzenie pokrywa się z dochodów lub z majątku osoby, dla której kurator jest ustanowiony, a jeżeli osoba ta nie ma odpowiednich dochodów lub majątku, wynagrodzenie pokrywa ten, kto żądał ustanowienia kuratora.

Z powyższego wynika więc, iż wszelkie koszty związane z udziałem komornika w opisanym postępowaniu będą pokryte przez spółkę, dla której taki organ został powołany.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika