Naprawa samochodu z OC sprawcy a VAT
Pytanie:
"Płatnik VAT zakupił samochód osobowy w 2000 r. zarejestrowany jako ciężarowy. W 2005 roku podobno zmieniło się prawo (stwierdzenie księgowej) i nie można odliczać VAT od takich napraw, jak również np. VAT z paliwa. W maju doszło do stłuczki z winy sprawcy, samochód został oddany do warsztatu autoryzowanego dla marki pojazdu. Został wystawiony rachunek netto + VAT. Ubezpieczyciel wypłacił dla warsztatu netto, zakład naprawczy upomina się o VAT. Księgowa twierdzi, że jeżeli zapłaci się VAT, to nie będzie go można odliczyć od płaconego VAT - w tym miesiącu. Czy płatnik VAT z pojazdem osobowym zarejestrowanym jako ciężarowy, faktycznie ponosi koszta VAT, nawet gdy szkoda nie była przez niego spowodowana, czy ewentualnie można domagać się, aby zakład ubezpieczyciela dopłacił warsztatowi VAT. Co mam zrobić, aby nie ponosić dodatkowej straty w postaci VAT, którego podobno nie można odliczyć?"
Odpowiedź prawnika: Naprawa samochodu z OC sprawcy a VAT
Stosownie do postanowień art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.
To ustawowe uprawnienie podlega ograniczeniom, określonym w art. 88 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług. I tak - w myśl art. 88 ust. 1 pkt 2 wyżej cyt. ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego.
Z powyższych przepisów wynika, że ustawa o podatku VAT nie wyłącza możliwości obniżenia podatku należnego o podatek naliczony, wynikający z faktur dokumentujących naprawę użytkowanego pojazdu będącego środkiem trwałym, z zastrzeżeniem treści przepisu art. 88 ust.1 pkt 2 cyt. ustawy, tzn. zaliczeniem poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym.
Zgodnie z generalną zasadą, wyrażoną w treści art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.
Z kolei, zgodnie z brzmieniem art. 23 ust. 1 pkt 48 cyt. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów strat powstałych w wyniku utraty lub likwidacji samochodów oraz kosztów ich remontów powypadkowych, jeżeli samochody nie były objęte ubezpieczeniem dobrowolnym.
Zatem z treści powołanego przepisu wynika, iż ustawodawca uzależnił możliwość uznania wydatków na remont powypadkowy samochodu za koszt uzyskania przychodu, od objęcia go dobrowolnym ubezpieczeniem AC.
Niestety, zgodnie z dominującym poglądem organów podatkowych, nawet w przypadku likwidacji szkody z OC sprawcy, jeśli użytkowany przez podatnika w działalności gospodarczej samochód nie był objęty dobrowolnym ubezpieczeniem AC, wydatek poniesiony na remont powypadkowy tego samochodu, nie stanowi kosztu uzyskania przychodów, a co za tym idzie, nie przysługuje prawo odliczenia podatku naliczonego VAT z faktur dokumentujących naprawę przedmiotowego samochodu.
Powyższe wynika z wielu interpretacji organów podatkowych (por. postanowienie Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek z 14 września 2006 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego, sygn. 1437/ZI/443/295/DJW/06; postanowienie Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu z 27 marca 2007 r. w sprawie interpretacji prawa podatkowego, sygn. PP/443-15/07).
W uchwale 22 kwietnia 1997 r. (sygn. III CZP14/97) Sąd Najwyższy orzekł, że "odszkodowanie za szkodę poniesioną przez podatnika podatku VAT na skutek zniszczenia rzeczy, ustalone według ceny rzeczy, nie obejmuje podatku VAT mieszczącego się w tej cenie, w zakresie, w jakim poszkodowany może obniżyć należny od niego podatek o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu rzeczy".
Wynika z tego, że jeśli podatnik ma prawo odliczenia VAT od naprawy samochodu, to ubezpieczyciel mógł odpowiednio pomniejszyć wypłacone mu odszkodowanie, bez względu na to, czy z niego skorzystał. Jeśli natomiast podatnik nie miał prawa odliczenia VAT, potrącenie dokonane przez ubezpieczyciela było bezpodstawne.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?