Nie przedstawienie weksla w terminie do zapłaty

Pytanie:

"Mój dłużnik podpisał weksel w grudniu 2007 z terminem płatności na 31 września 2008 r. Termin minął, my nie wzywaliśmy go do zapłaty z tyt. weksla. Czy teraz jest już za późno? Czy wezwać go do wykupu dając jakiś tam termin? I od kiedy ewentualnie liczyć datę wymagalności?"

Odpowiedź prawnika: Nie przedstawienie weksla w terminie do zapłaty

Wprawdzie przepis art. 38 ustawy prawo wekslowe wskazuje, iż posiadacz wekslu, płatnego w oznaczonym dniu albo w pewien czas po dacie lub po okazaniu, powinien przedstawić go do zapłaty bądź w pierwszym dniu, w którym można wymagać zapłaty, bądź w jednym z dwóch następnych dni powszednich, jednakże nie przedstawienie weksla do zapłaty w niniejszym terminie nie pozbawia jego posiadacza możliwości dochodzenia roszczenia wekslowego. Brak przedstawienia weksla we wskazanym terminie powoduje, iż posiadacz traci roszczenie względem zwrotnie zobowiązanych, jednakże nie traci roszczenia wobec pierwotnie zobowiązanego (dłużnika głównego) aż do czasu przedawnienia się roszczenia. Dłużnik popada jednak w zwłokę dopiero z chwilą przedstawienia do zapłaty, dopiero więc od tej chwili będzie można naliczać odsetki (od dnia przedstawienia do zapłaty a nie od dnia następującego po terminie płatności weksla). W tym miejscu pragniemy wskazać, iż roszczenia z weksla ulegają przedawnieniu z upływem lat trzech bądź roku od dnia płatności bądź protestu w zależności od rodzaju weksla i zobowiązanego.

Dniem wymagalności jest zazwyczaj termin płatności, natomiast w przypadku terminu płatności przypadającego na dzień ustawowo wolny od pracy, dniem wymagalności jest najbliższy dzień powszedni.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika