Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Na wstępie należy wskazać, że właścicielem mieszkania jest Pana żona. Jest to bowiem jej majątek osobisty, który został zakupiony przed zawarciem małżeństwa. Natomiast wydatki jakie Pan poczynił w trakcie trwania związku małżeńskiego na to właśnie mieszkanie (z majątku wspólnego lub osobistego) na Pana wniosek przy podziale majątku dorobkowego będą podlegały zwrotowi z majątku osobistego małżonki na rzecz majątku wspólnego lub Pana osobistego. W pierwszym przypadku dojdzie do sytuacji zwiększenia masy i wartości majątku wspólnego.
Nie wiemy (z pytania to nie wynika) z jakim powództwem wystąpiła Pana żona. Powództwo eksmisyjne raczej jest niepotrzebne, gdyż Pan sam dobrowolnie opuścił mieszkanie. Przy czym jeśli nie ma Pan innego mieszkania to do czasu orzeczenia o sposobie korzystania z mieszkania małżonkowi przysługuje prawo zamieszkiwania w mieszkaniu drugiego małżonka jeśli prawo do mieszkania przysługuje jednemu małżonkowi, drugi małżonek jest uprawniony do korzystania z tego mieszkania w celu zaspokojenia potrzeb rodziny. Rodziną jest w tym przypadku Pan i żona.
Zameldowanie jest związane ze stanem faktycznym. Oznacza, że osoba, która jest zameldowana w określonym miejscu tam przebywa.
Nie ma przestępstwa, które odnosiło by się do sytuacji przedstawionej. Sama zmiana zamków i nie wpuszczenie do lokalu nie stanowi typu czynu zabronionego kwalifikowanego jako przestępstwo. Jeśli jednak mieszkał Pan w tym lokalu i z dnia na dzień doszło do zmiany zamków, a przez to uniemożliwiło to Panu wejście do lokalu, to może Pan wystąpić z powództwem o ochronę posiadania.