Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Orzeczenie pomiędzy małżonkami rozwodu wg aktualnego orzecznictwa Sądu Najwyższego stanowi tylko modyfikację wzajemnego obowiązku istniejącego pomiędzy małżonkami do wzajemnej pomocy. Tak m.in. stwierdził SN w swej uchwale z 2 lipca 1955r, (I Co 27/55). Stanowisko to zostało podtrzymane poprzez uchwałę SN z 26 lutego 1970r. (CzP 109/69). Obowiązek o istnieje dalej pomiędzy małżonkami nawet wówczas, gdy sąd rodzinny odstąpił od orzekania o winie rozkładu pożycia.
Modyfikacja wzajemnego obowiązku alimentacyjnego pomiędzy rozwiedzionymi małżonkami przejawia się w konieczności spełnienia przez małżonka domagającego się świadczeń alimentacyjnych warunku stanu niedostatku. Na podstawie art. 60 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (k.r.o.) małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego. Stan niedostatku określa się jako stan, w którym małżonek rozwiedziony nie jest w stanie własnymi siłami zapewnić sobie środków do utrzymania. W analizowanej sytuacji, należałoby dokładniej zbadać stan majątkowy małżonka uprawnionego i stwierdzić, czy istnieje rzeczywista niemożność utrzymania się własnymi siłami.
Zakres obowiązku alimentacyjnego jest wyznaczony przez potrzeby małżonka uprawnionego z jednej strony, a możliwości zarobkowe i majątkowe małżonka zobowiązanego z drugiej strony. Świadczenie alimentacyjne małżonka zobowiązanego nie może prowadzić do znacznego pogorszenia jego sytuacji majątkowej. Odpowiadając na Pana pytanie, należy stwierdzić, iż istnieje obowiązek do świadczeń alimentacyjnych po stronie drugiego z rozwiedzionych małżonków, przy spełnieniu w/w warunków.