Nieobecność adwokata na rozprawie

Pytanie:

"Pracownicy do prowadzenia sprawy w sądzie pracy udzieli pełnomocnictwa adwokatowi. Sprawa została przegrana. Pracownicy zdecydowali, że odwołają się do sądu wyższej instancji. Adwokat postąpił zgodnie z wolą pracowników po otrzymaniu wyroku odwołał sie do sądu okręgowego, lecz na rozprawę odwoławczą nie zgłosił się. Nikt nie został poinformowany o przyczynie nieobecności. Sprawa została odroczona na inny termin. Głównym powodem odroczenia jest uzupełnienie dokumentacji przez adwokata. Tymczasem brak jest kontaktu z adwokatem który jest w posiadaniu całej dokumentacji. Jak w takiej sytuacji powinni postąpić pracownicy? Adwokat po prostu nie pojawił się na rozprawie ani też na tą nieobecność nie dał żadnego usprawiedliwienia. Pracownicy sadzą, że nie pojawi się na następnej rozprawie. Nie wiedza jak mają w tej sytuacji postąpić."

Odpowiedź prawnika: Nieobecność adwokata na rozprawie

Po pierwsze rozprawa odbywać się może pod nieobecność strony, jeśli strona o to wnosiła. Jeśli o to strona nie wnosiła to rozprawa ulega odroczeniu jeśli sąd stwierdzi, że nieprawidłowo doręczono zawiadomienie albo zaszła okoliczność taka, że nieobecność strony jest wywołana nadzwyczajnymi wydarzeniami. Zawsze mają Państwo możliwość wypowiedzenia stosunku pełnomocnictwa. W stosunku do sądu wypowiedzenie wywołuje ten skutek z chwilą zawiadomienia go o tym, zaś w stosunku do innych osób z chwilą zawiadomienia tych osób przez sąd. Bez względu na to czy mają Państwo pełnomocnika czy nie zawsze mają Państwo możliwość składania oświadczeń i wypowiadania się na dany temat. Jeśli zachodzi okoliczność, że dokumenty nie mogą być uzupełnione bo pełną dokumentację ma adwokat, to przez upływem okresu odroczenia należy zawiadomić sąd albo o prośbie wydłużenia terminu na uzupełnienie i wypowiedzieć stosunek pełnomocniczy i ustanowić innego pełnomocnika lub samemu występować w sądzie. Sąd na prośbę wydłużenia okresu odroczenia, która bezwzględni złożona powinna zostać przed upływem okresu odroczenia powinien przy wskazaniu wyżej wymienionych okoliczności powinien zareagować pozytywnie.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika