Niepracująca żona o alimenty na jej rzecz

Pytanie:

"Jeżeli żona podała mnie o alimenty na dwójkę małoletnich dzieci w wieku 9 i 6 lat, a ja od roku jestem na zasiłku, żona natomiast nie chce iść do pracy. Ja pracowałem wcześsniej w wojsku, od początku naszego małżeństwa, tzn. od 9 lat, a żona i dzieci były na moim utrzymaniu, ponieważ żona nie pracuje od 6 lat i nie ma żadnych dochodów. Skończył mi się w lutym zasiłek i żona z chwilą braku pieniędzy podała mnie o alimenty i przeprowadziła się do swoich rodziców. Czy moja żona ponosi odpowiedzialność prawną jeśli ja mogę udowodnić, że była z dziećmi na moim utrzymaniu oraz czy mogę wystąpić, że przez żonę ja i dzieci żyliśmy w niedostatku?"

Odpowiedź prawnika: Niepracująca żona o alimenty na jej rzecz

Z przedstawionego stanu faktycznego wnioskujemy, iż przedmiotem Pana zainteresowania jest możliwość pociągnięcia do odpowiedzialności prawnej, czy też raczej może do zapłaty jakiejś kwoty przez żonę z tej przyczyny, iż jest ona niepracująca i od kilku lat to Pan jest głównym i jedynym żywicielem rodziny. Być może oczekuje Pan informacji, która dawałaby podstawę przypuszczać, iż nie będzie miał Pan w związku z powyższym obowiązku płacenia alimentów na rzecz żony. Tak jednak nie jest. Sam kodeks rodzinny i opiekuńczy stanowi w art. 23, iż małżonkowie mają równe prawa i obowiązki w małżeństwie. Są obowiązani do wspólnego pożycia, do wzajemnej pomocy i wierności oraz do współdziałania dla dobra rodziny, którą przez swój związek założyli. W powyższym przepisie wyrażona jest zasada równości małżonków w małżeństwie, której jednak nie należy rozumieć jako zrównującej ich funkcje w rodzinie. W praktyce oznacza to, iż nie można przecież wymagać od kobiety tego samego, czego wymaga się od mężczyzny w rodzinie. Obowiązki i funkcje w rodzinie zależą od układów panujących w konkretnej rodzinie i prawo nie narzuca żadnego określonego jej modelu. Z reguły jednak o rozkładzie między małżonkami różnych funkcji decydują szczególne predyspozycje kobiety do wypełniania zadań związanych z macierzyństwem i wychowaniem dzieci, co z kolei sprawia, że funkcja utrzymania rodziny spoczywa przede wszystkim na mężczyźnie. W imię zasady równości małżonków kodeks rodzinny i opiekuńczy zrównuje przeto osobistą pracę żony w gospodarstwie domowym i przy wychowaniu dzieci z pracą zarobkową męża. Jest to utarty pogląd w doktrynie prawa. Wynika z tego jasno, iż nie ma Pan podstaw do oskarżania żony o niedostatek rodziny, gdyż prawdopodobnie wywiązywała się ona z obowiązków domowych, co jest równoznaczne z pracą Pana. Z całą pewnością przyczyny niedostatku w Państwa rodzinie nie mogą mieć źródła w fakcie, iż Pana żona nie podjęłą pracy zarobkowej. Fakt dostarczania przez Pana finansów na potrzeby rodziny stanowi z Pana strony wywiązanie się z obowiązku łożenia na utrzymanie rodziny. Natomiast fakt prowadzenia przez żonę gospodarstwa domowego to jej wywiązanie się z obowiązków względem rodziny. Wśród obowiązków małżonków jest między innymi obowiązek wzajemnej pomocy oraz współdziałania dla dobra rodziny. Obowiązki te obejmują elementy zarówno majątkowe, jak i niemajątkowe. Należą tu więc zarówno konieczność utrzymywania członków rodziny, jak dbanie o zaspokojenie ich podstawowych potrzeb (gotowanie, sprzątanie, pranie). Nie ma więc podstaw (według stanu faktycznego przedstawionego przez Pana), aby mógł Pan pociągnąć do jakiejkolwiek odpowiedzialności z tytułu niewywiązywania się z obowiązków małżeńskich oraz względem całej rodziny swoją żonę.


Michał Włodarczyk

Radca Prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Kasiulka 2022-03-16 09:59:52

    Co to za pytanie... Skoro matka wychowuje dzieci i z nimi żyje to chyba naturalne że oczekuje od Pana wkładu choćby finansowego w postaci alimentów??

  • ANETA 2012-01-26 17:03:49

    POSIADAMY TROJE DZIECI W WIEKU 7 LAT, 2,5 ROKU I ROCZNE.NIE PRACUJĘ,PONIEWAŻ ZAJMUJĘ SIĘ WYCHOWYWANIEM DZIECI I PROWADZENIEM DOMU.POZYCIE SIĘ NIE UKŁADA,BO MĄŻ ZARZUCA MI,ŻE NIE CHCĘ PODJĄĆ PRACY.CZEKAM NA SPRAWĘ ALIMENTACYJNA.CZY JA TEŻ MOGĘ DOCHODZIĆ ALIMENTÓW NA SIEBIE.MĄŻ DOBRZE ZARABIA

  • Zofia 2011-11-02 04:32:18

    Przebywam za granica 6 lat od ponad polroku juz nie pracuje poniewaz przeszlam powazna operacje kregoslupa ,a maz podal na rozwod z mojejwiny. Maz dokonal rozdzielnosci malzenskiej jak i podzialu majatku.Zgodzilam sie na wszystko poniewaz on od ponad 20 lat ma kochanke i pozycie zupelnie nam sie nie ukladalo wiec odeszlam od niego.Przepracowalam 31 lat ale udokumentowanych /skladkowych mam 19/.12 lat pracowalam u meza w biznesie lecz on nie odprowadzal na mnie skladek. Do kraju wroce po przebytej rehabilitacji.Czy przy rozwodzie mam prawo ubiegac sie o alimenty od meza na moja rzecz i ubezpieczenia zdrowotnego.?


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika