Nieuzupełnienie braków formalnych pisma

Pytanie:

"Postępowanie w sprawie z wniosku o złożenie przedmiotu świadczenia do depozytu sądowego zostało zawieszone na podstawie art. 177 § 1 pkt 6 Kodeksu postępowania cywilnego na mocy postanowienia sądu, albowiem wnioskodawca nie wykonał zarządzenia sądu i nie podał adresów uczestników. Po złożeniu wniosku o podjęcie postępowania, uzupełnieniu braków, postanowieniem sąd podjął postępowanie. W tym samym dniu zarządzeniem zwrócił wniosek - bo nie wykonano zarządzenia jak wyżej. Złożono zażalenie. Sąd wystosował pismo o jego sprecyzowanie sugerując, iż tak naprawdę zarządzenie o zwrocie wniosku było zasadne. Zaproponowano jednocześnie, aby rozważyć wpisanie wniosku pod nowym numerem. Jaka jest podstawa prawna ponownej rejestracji wniosku pod nowym numerem i skutki dla wnioskodawcy oraz jak jest podstawa prawna sugestii sądu (przed rozpatrzeniem zażalenia), iż zaskarżone zarządzenie było zasadne? "

Odpowiedź prawnika: Nieuzupełnienie braków formalnych pisma

Postępowanie ulega zawieszeniu, jeśli nie można nadać u dalszego biegu, w szczególności na skutek niewskazania w wyznaczonym terminie adresu uczestnika. Jednak takie zawieszenie może nastąpić, jeśli brak formalny ujawnił się w trakcie trwania postępowania.

Z przedstawionej sytuacji wynika, że brak formalny mógł być uzupełniony w trybie art. 130 kpc. Sąd powinien wtedy wezwać wnioskującego do uzupełnienia braków pod rygorem zwrotu pisma. Wyznacza na to termin tygodniowy.

Jeżeli podanie adresu nastąpi po terminie, sąd zwraca wniosek, który przez to nie wywołuje żadnych skutków. Należy w takim wypadku złozyć nowy wniosek.

Na zarządzenie o zwrocie przysługuje zażalenie, które można złożyć najpóźniej w terminie tygodniowym. Jeżeli braki uzupełniono w ciągu wyznaczonego tygodnia, wniosek wywołuje skutki od dnia jego wniesienia.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika