Niewywiązanie się z umowy o dzieło
Pytanie:
"Podpisałem umowę o dzieło na \"doprowadzenie do kupna-sprzedaży nieruchomości\". Z umowy wynika, że mam to zrobić do końca roku 2004. Po jej zawarciu dopiero do mnie doszło, że nie mam decydującego wpływu na to czy dojdzie do transakcji kupna-sprzedaży i że nie mogę ręczyć za skuteczność moich działań i że to zobowiązanie jest niedorzeczne (decyduje sytuacja na rynku i preferencje klientów). Czy grożą mi jakieś konsekwencje (głównie finansowe) za nie sprzedanie nieruchomości w czasie obowiązywania umowy? Czy za nieefektywne w mniemaniu Zamawiającego moje działanie, może on przekazać wykonywanie tego dzieła na mój koszt komuś innemu? (Chodzi tylko o branżę nieruchomości)."
Odpowiedź prawnika: Niewywiązanie się z umowy o dzieło
Umowa o dzieło jest umową rezultatu. Oznacza to, że przyjmujący dzieło zobowiązuje się doprowadzić do okreslonego skutku - w analizowanym przypadku - zobowiązuje się doprowadzić do zawarcia określonych umów. Zgodnie z kodeksem cywilnym jeżeli Wykonawca dzieła (przyjmujący) opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, żeby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, zamawiający może bez wyznaczenia terminu dodatkowego od umowy odstąpić jeszcze przed upływem terminu do wykonania dzieła. Ponadto, Zamawiający w razie niewykonania lub nienalezytego wykonania zobowiązania przyjmującego może żądać od niego naprawienia wynikłej stąd szkody. Szkoda ta obejmuje zarówno stratę rzeczywistą jak i utracone korzyści.
Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne
Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?