Nieznany adres pozwanego

Pytanie:

"Pozew wysłany pod dwa znane adresy pozwanego (stałego zameldowania, tymczasowego zameldowania) wraca z adnotacją nie odebrano w terminie. Adresy są poprawne, ale adresat jest nieobecny. Stronami są osoby fizyczne, a postępowanie toczyłoby się w zwykłym trybie. Czy można skutecznie rozpocząć postępowanie sądowe w trybie zwykłym jeśli pozwany nie otrzymał pozwu i nie wiadomo jak go doręczyć? Czy sąd w takiej sytuacji odrzuca pozew czy rozpoczyna postępowanie i traktuje te wezwania jako doręczone? "

Odpowiedź prawnika: Nieznany adres pozwanego

Zgodnie z art. 177 § 1 ust. 6 kodeksu postÄ™powania cywilnego (kpc) sÄ…d może zawiesić postÄ™powanie z urzÄ™du jeżeli na skutek braku lub wskazania zÅ‚ego adresu powoda albo niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego lub niewykonania przez powoda innych zarzÄ…dzeÅ„ nie można nadać sprawie dalszego biegu.  Z kolei na podstawie art. 182 § 1 kpc sÄ…d umarza postÄ™powanie zawieszone na zgodny wniosek stron lub na wniosek spadkobiercy, jak również z przyczyn wskazanych w art. 177 § 1 pkt 5 i 6 kpc, jeżeli wniosek o podjÄ™cie postÄ™powania nie zostaÅ‚ zgÅ‚oszony w ciÄ…gu roku od daty postanowienia o zawieszeniu.

Jak wiÄ™c wynika z powyższego, jeżeli sÄ…d nie bÄ™dzie w stanie dorÄ™czyć pozwu stronie pozwanej, wówczas zawiesi postÄ™powanie i wezwie powoda do wskazania aktualnego adresu pozwanego. Jeżeli powód nie bÄ™dzie w stanie odnaleźć adresu pozwanego, pod którym aktualnie przebywa, wówczas bÄ™dzie mógÅ‚ wnioskować o wyznaczenie kuratora dla nieobecnego. Zgodnie, bowiem, z art. 143 kpc, jeżeli stronie, której miejsce pobytu nie jest znane, ma być dorÄ™czony pozew lub inne pismo procesowe wywoÅ‚ujÄ…ce potrzebÄ™ podjÄ™cia obrony jej praw, dorÄ™czenie może do chwili zgÅ‚oszenia siÄ™ strony albo jej przedstawiciela lub peÅ‚nomocnika nastÄ…pić tylko do rÄ…k kuratora ustanowionego na wniosek osoby zainteresowanej przez sÄ…d orzekajÄ…cy. Wyznaczenie kuratora skutkuje brakiem możliwoÅ›ci umorzenia postÄ™powania.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika