Notariusz płatnikiem podatku PCC

Pytanie:

"Zakupiłam nieruchomość wraz z zabudowaniami. W akcie notarialnym istnieje informacja o tym, że nie pobrano podatku od czynności cywilnoprawnych. Gdzie mogę uregulować ten podatek? Kto go oblicza i ile mam na to czasu od momentu podpisania aktu? Ile wynoszą ewentualne odsetki za zwłokę? "

Odpowiedź prawnika: Notariusz płatnikiem podatku PCC

Zgodnie z art. 10 ust. 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, od czynności dokonywanych w formie aktu notarialnego płatnikiem tego podatku jest notariusz. Oznacza to, iż to notariusz, a nie strona czynności cywilnoprawnej (np. kupujący) jest zobowiązany do obliczenia i pobrania od podatnika podatku i wpłacenia go we właściwym terminie organowi podatkowemu (art. 8 Ordynacji podatkowej). Notariusz odpowiada za niepobrany podatek (art. 30 § 1 Ordynacji podatkowej), dlatego o ile nie pobrał podatku od czynności cywilnoprawnych, z pewnością nie miał takiego obowiązku.

Na podstawie treści pytania nie można w tym miejscu przesądzić, dlaczego notariusz nie pobrał podatku. Być może sprzedający był z tytułu dokonania tej czynności opodatkowany podatkiem od towarów i usług.

Podsumowując, o ile notariusz (płatnik) nie pobrał podatku od czynności cywilnoprawnych od umowy sprzedaży nieruchomości, to najprawdopodobniej transakcja nie była objęta tym podatkiem. Tym bardziej na stronie czynności cywilnoprawnej (np. kupującym) nie ciąży obowiązek obliczenia i wpłacenia tego podatku, nie grożą jej również sankcje i odsetki za zwłokę (odsetki od zaległości podatkowych).

Polecamy też artykuł "Podatek od czynności cywilnoprawnych".


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika