Obliczanie wynagrodzenia i zasiłku chorobowego

Pytanie:

"Czy ZUS ma obowiązek płacenia zasiłku chorobowego po 35 dniach ciągłej choroby pracownika w przypadku gdy ten okres przypada na przełom roku (np. 27 dni w grudniu i 8 dni w styczniu (nieprzerwanie), czy od 1 stycznia musi minąć kolejne 35 dni? "

Odpowiedź prawnika: Obliczanie wynagrodzenia i zasiłku chorobowego

W tym zakresie od 1 stycznia 2003r. nastąpiła poważna zmiana prawa pracy. Wynagrodzenie chorobowe przysługujące od pracodawcy należy się nie przez 35, lecz przez 33 dni niezdolności do pracy, przy czym dni te liczy się osobno dla każdego roku kalendarzowego. Odpowiedź na to pytanie zawierają przepisy prawa pracy. Kodeks pracy mówi, że pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu lekarskim do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego należy się wynagrodzenie chorobowe, wyliczane i wypłacane z własnych środków przez pracodawcę. Dopiero, gdy absencja chorobowa danego pracownika trwa łącznie w ciągu roku kalendarzowego dłużej niż 33 dni, pracownik "przechodzi" na zasiłek chorobowy. Określenie "rok kalendarzowy" powoduje, że dla stanu faktycznego opisanego w pytaniu, przełom roku nakazuje bieg 33 dni liczyć począwszy od dnia 1 stycznia, z pominięciem dni zwolnienia lekarskiego z grudnia.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika