Pytanie klienta:
Odpowiedź prawnika:
Art. 138 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego pozwala na zmianę wysokości alimentów zasądzonych prawomocnym wyrokiem w razie zmiany okoliczności. Przyjmuje się, że sąd może zmienić wysokość alimentów także z datą wsteczną, nawet jeżeli w grę wchodzą alimenty już zapłacone. W efekcie powstaje „nadwyżka” alimentów. Z taką sytuacją mamy do czynienia w pytaniu.
Zmiana wysokości alimentów z datą wsteczną sprawia, iż można rozważać potraktowanie pobranych alimentów jako świadczenia nienależnego. Z reguły można żądać zwrotu takiego świadczenia, ale dłużnik (w tej sytuacji – osoba uprawniona do otrzymywania alimentów) mógłby się bronić tym, że nadwyżkę zużył i nie jest nią już wzbogacony, a nie miał obowiązku liczyć się z obowiązkiem zwrotu.
Częstszym rozwiązaniem będzie właśnie wstrzymanie się z uiszczaniem alimentów do czasu wyczerpania nadwyżki. Gdyby wszczęta została egzekucja, komornik także mógłby wstrzymać egzekucję do czasu wyczerpania nadpłaconej przez dłużnika sumy należności alimentacyjnej (zob. Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 14 września 1965 r. o sygn. III CR 162/65, OSNCP 1966/7-8 poz. 120).