Obowiązek naprawienia szkody w okresie zawieszenia

Pytanie:

"Dłużnik został oskarżony z art. 300 k.k. Czy sąd może nakazać dłużnikowi-skazanemu za przestępstwo z art. 300 k.k.-naprawienie szkody - zwrot pieniędzy wierzycielowi w okresie zawieszenia wyroku pozbawienia wolności?"

Odpowiedź prawnika: Obowiązek naprawienia szkody w okresie zawieszenia

Obowiązek naprawienia szkody jako środek karny sąd orzeka obligatoryjnie na wniosek pokrzywdzonego w razie skazania m.in. za przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu, a do tego rodzaju należy przestępstwo udaremniania zaspokajania wierzycieli z art. 300 KK.

Sąd może warunkowo zawiesić wykonanie kary pozbawienia wolności, ale jest to także wyrok skazujący; zawieszeniu podlega wykonanie kary pozbawienia wolności, a nie obowiązek wykonania środka karnego, jakim jest w tym przypadku naprawienie szkody. Ponadto gdyby nie było wniosku pokrzywdzonego, sąd sam mógłby orzec obowiązek naprawienia szkody nie jako środek karny, ale jako dodatkowy obowiązek na okres próby jakim jest okres zawieszenia wykonania kary pozbawienia wolności.

Niezależnie od tego na jakiej podstawie prawnej został orzeczony obowiązek naprawienia szkody (środek karny czy dodatkowy obowiązek na okres próby) należy go wykonać, gdyż, wg art. 75§2 KK, uchylanie się skazanego od wykonywania środków karnych lub nałożonych obowiązków może być podstawą do zarządzenia wykonania kary pozbawienia wolności.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • angela123 2012-07-29 18:37:14

    jesli naprawilem szkode czy sond moze mi odwiesic kareobecnie przebywam w zk i jestem na przepustce


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika