Obowiązek posiadania pieczątki firmowej

Pytanie:

Czy jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą muszę posiadać pieczęć firmową? Ciągle doręczyciele i kurierzy żądają jej, a jak informuję, że nie posiadam to chcą, bym pisał oświadczenie o braku pieczątki firmowej. Czy postępują zgodnie z prawem? Czy muszę oświadczać na piśmie, że nie posiadam pieczęci firmowej?

Masz inne pytanie do prawnika?

ODPOWIEDŹ PRAWNIKA

Przepisy nie nakładają na przedsiębiorcę obowiązku posiadania pieczątki, nie mniej jednak posiadanie pieczątki może stanowić dla firmy kurierskiej dowód, iż osoba odbierająca przesyłkę jest do takiego odbioru uprawniona. Firma kurierska jest bowiem obowiązana dostarczyć przesyłkę osobie uprawnionej do jej odbioru, sposób dostarczenia przesyłki odbywa się według obowiązujących w danej firmie procedur.

Pieczątka zawierająca niezbędne dane może również ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcy, często jest ona wymagana przez banki przy zakładaniu konta firmowego.

Potrzebujesz porady prawnej?

KOMENTARZE (0)

Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!


Dodaj komentarz

DODAJ KOMENTARZ

ZOBACZ TAKŻE:

 • 8.8.2018

  Bez pieczątki załatwisz sprawę w urzędzie...

  Do lipca 2019 r. zostaną zniesione wymagania stosowania pieczątki przez obywateli i przedsiębiorców, przewidziane w blisko 170 aktach prawnych. Dzięki temu, załatwiając sprawę w urzędzie, (...)

 • 11.4.2017

  Opłata od posiadania psów

  Rada gminy może wprowadzić, w drodze uchwały, opłatę od posiadania psów. Opłatę tę pobiera się wówczas od osób fizycznych posiadających psy.

 • 7.11.2018

  Doliczanie czasu do okresu zasiedzenia

  Zgodnie z ogólnym przepisem dotyczącym zasiedzenia, posiadacz nieruchomości niebędący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu (...)

 • 18.1.2013

  Jakie dane zamieszcza się na fakturze VAT?

  Przepisy ustawy o VAT, jak również rozporządzenia fakturowego określają podstawowe dane, jakie powinna zawierać faktura VAT. Ponadto podatnik ma możliwość zamieszczenia na fakturze dodatkowych (...)

 • 26.12.2017

  Większa ochrona marynarzy

  Nowelizacja ustawy o pracy na morzu zawiera np. rozwiązania, które zapewnią marynarzom ochronę ubezpieczeniową na wypadek porzucenia, śmierci lub uszkodzenia ciała. W konsekwencji wprowadza (...)